HC Zalău încheie turul pe locul cinci în Liga Naţională

Handbal Club Zalău a urcat pe locul cinci în Liga Naţională după victoria obţinută joi seara, pe teren propriu, în faţa formaţiei HCM Slobozia. Scorul final al partidei a fost 27 – 17 pentru echipa lui Tadici, după ce handbalistele zălăuane au intrat cu avans de cinci goluri la vestiare la finalul primei părţi, 13 – 8.
Echilibrul s-a menţinut doar în primele trei minute, la finalul cărora, tabela a arătat egalitate, 2 – 2. În ciuda faptului că au urmat o serie de ratări din poziţii favorabile ale handbalistelor zălăuane, echipa lui Tadici s-a desprins la cinci goluri în minutul zece, 7 – 2. Roxana Rob şi Dana Abed Kader au ratat şi două aruncări de la şapte metri în prima repriză, dar, cu toate acestea, Zalăul şi-a păstrat avansul de cinci goluri până la pauză.
În prima parte a reprizei secunde, Zalăul şi-a mărit avantajul la nouă goluri, iar victoria era deja o chestiune de timp. În final, Tadici şi-a permis să introducă şi jucătoarele de rezervă, dar Slobozia tot nu a avut puterea să reducă din handicap, diferenţa din final fiind de zece goluri.
„În primul rând, vreau să-mi felicit fetele pentru efortul depus în această lună. Spectatorii văd doar o mică parte din munca pe care o depun aceste fete pentru a obţine aceste rezultate. Se fac sacrificii foarte mari pentru a fi în prima parte a clasamentului. După 48 de ore de la acest meci, urmează un joc în cupele europene, mult mai dificil. Nu trebuie să le facă nimeni statuie acestor fete, dar mă deranjează când văd persoane care încearcă să le diminueze munca. Am introdus în final şi jucătoarele de rezervă, deoarece am simţit că titularele acuză o stare de oboseală”, a declarat Gheorghe Tadici după victoria de joi.
În prima etapă a returului, echipa zălăuană va întâlni pe teren propriu CSM Roman, meciul fiind programat joi, 1 februarie, de la ora 17:30, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”.
HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Roxana Rob (5), Dana Abed Kader (4), Cristiana Nica (4), Dana Abed Kader (4), Larisa Tamaş (3), Ana Maria Dragut (3), Valentina Panici (2), Claudia Constantinescu (2), Diana Nichitean (1), Andrada Trif (1), Andreea Stîngă (1), Ana Cătălina Ciolan (1), Sabrina Lazea şi Raluca Irimia. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
HCM Slobozia: Ana Maria Inculeţ, Mădălina Ion – Yaroslava Burlachenko (5), Raluca Dăscălete (4), Ioana Georgescu (2), Andreea Ivan (2), Andreea Enescu (1), Cătălina Sava (1), Mădălina Toma (1), Mădălina Predoi (1), Elena Pătuleanu şi Irina Marchidanu. Antrenor: Gheorghe Covaciu
1. CSM Bucureşti 14 14 0 0 447 – 294 42p
2. HCM Râmnicu Vâlcea 13 10 0 3 333 – 286 30p
3. SCM Craiova 12 8 2 2 320 – 270 26p
4. Măgura Cisnădie 13 8 1 4 330 – 304 25p
5. HC Zalău 13 7 1 5 327 – 315 22p
6. Corona Braşov 13 7 0 6 331 – 323 21p
7. CSM Bistriţa 13 7 0 6 345 – 351 21p