HC Zalău, debut cu victorie la „Cupa Consiliului Judeţean”

Ediţia din acest an a „Cupei Consiliului Judeţean Sălaj” a debutat joi dimineaţa, cu meciul dintre HC Zalău şi HCM Râmnicu Vâlcea. Formaţia condusă de Gheorghe Tadici a controlat jocul de la un capăt la altul, oaspetele aflându-se o singură dată la conducere, în minutul cinci, când tabela a arătat 1 – 2. Zalăul a înscris trei ori consecutiv, prin Klimek, Trif şi Panici, iar până la final, formaţia condusă de Tadici nu a mai putut fi egalată. 17 – 11 a fost scorul pauzei, iar în partea a doua, când Tadici a rulat întreg lotul, oaspetele s-au apropiat la patru lungimi până la final, zălăuancele câştigând cu 30 – 26.
În cel de-al doilea meci al zilei, Kisvardai s-a impus cu 35 – 28 în faţa Universităţii Cluj.
Turneul continuă în această seară, cu partida dintre Universitatea Cluj şi HCM Râmnicu Vâlcea (ora 17) şi cea dintre HC Zalău şi Kisvardai (ora 18:45). Vineri sunt programate ultimele meciuri. HCM Râmnicu Vâlcea va înfrunta Kisvardai începând cu ora 9:30, iar la ora 11:15 este programat jocul dintre HC Zalău şi Universitatea Cluj.
Festivitatea de premiere este programată la ora 13:15.
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ, Paula Vişan, Adina Sabău – Roxana Rob (5), Teodora Bloj (5), Ana Ciolan (4), Ana Maria Dragut (3), Raluca Crap (3), Valentina Panici (3), Larisa Tamaş (3), Andrada Trif (2), Sabine Klimek (2), Cristina Nica şi Adina Cârligeanu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici.
HCM Râmnicu Vâlcea: Elena Şerban, Daniela Vălean, Petra Blazek – Ines Khouildi (5), Alexandra Gavrilă (4), Ana Simion (4), Molnar Adespi (3), Elena Florică (3), Cătălina Cioaric (3), Mihaela Ani Senocico (2), Maria Craiu (2), Nicoleta Safta şi Hermina Stoicănescu. Antrenori: Gheorghe Sbora (principal) şi Luminiţa Huţupan Dinu (secund)