HC Zalău, cu un picior în semifinalele Cupei EHF

Itxako Navarra – HC Zalău 22 – 31 (10 – 15)

Sala Sporturilor din Zalău a fost arhiplină la partida de duminică, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei EHF, dintre HC Zalău şi formaţia spaniolă, Itxako Navarra.
Handalistele zălăuane, care au fost oaspete la partida de duminică, s-au impus la o diferenţă de nouă goluri, 31 – 22, tranşând, în mare parte, soarta calificării în semifinale.
Zalăul a ratat destul de mult în primele zece minute, ceea ce le-a dat posibilitatea handbalistele spaniole să ţină aproape până în minutul 11, când tabela arăta 5 – 4 în favoarea echipei noastre.
Au urmat zece minute mult mai bune pentru HC Zalău, care s-a desprins la şapte goluri, 12 – 5 în minutul 19, oaspetele marcând un singur gol în decurs de opt minute.
Itxako a redus puţin din handicap până la pauză, iar Zalăul a intrat la vestiare cu avantaj de cinci goluri, 15 – 10.
În partea secundă, echipa zălăuană a oferit şi spectacol publicului prezent, Adina Mureşan înscriind un gol din poară în poartă, în minutul 31. Câteva minute mai târziu, portarul zălăuan a fost la un pas de a avea o nouă reuşită de acest gen, mingea trecât milimetric pe lângă poartă.
Chiar dacă, în unele momente au fost nevoite să evolueze în doar patru jucătoare de câmp, handbalistele antrenate de Tadici nu au avut nicio emoţie în obţinerea victoriei, distanţându-se la nouă goluri până la final.
„Fetele au făcut câteva greşeli nepermise, însă, una peste alta, este bine că am obţinut o victorie clară. Am şi făcut faze spectaculoase atât noi, cât şi ele. Mă bucur că sala a fost şi de această dată arhiplină, ceea ce înseamnă că sălăjenii iubesc handbalul, iar acest lucru ne satisface cel mai mult. Aşteptăm şi a doua partidă, însă este clar că adversarele noastre pot întoarce soarta calificării doar printr-o minune”, a declarat managerul Gheorghe Tadici.
Chiar dacă au pierdut la nouă goluri prima dispută, adversarele Zalăului sunt foarte încrezătoare înaintea celui de-al doilea meci. „Ne aşteptam la ceva mai puternic din partea Zalăului. Cred că fetele de la Zalău ne-au subestimat puţin, iar noi am făcut un meci mai bun decât se aşteptau. Sunt jucătoare masive la Zalău, mai ales în linia de nouă metri, care practiă un joc dur, dar cred că putem să le surprindem în meciul al doilea. Am întors soarta calificării şi în Turcia şi sunt sigură că dacă vom practica acelaşi joc şi la Zalău, putem face acelaşi lucru”, crede românca de la Itxako, Andreea Marin.
Al doilea meci dintre HC Zalău şi Itxako Navara este programat luni după-amiaza, de la ora 17.
Itxako Navarra: Maestro Sanz, Serrano Garcia – Sifuentes Hernandez (5), Jimenez Garcia (2), Igna Feutebnahn (5), Andreea Marin (1), Andrade Lopes (1), Torhero Muhoz (1), Daniela Florina Badea (5), Arrechea Urrutia, Flores Huerta (1), Barrios Garcia (1). Antrenori: Vives Jose Maria şi Petronica Melinte.
HC Zalău: Adina Mureşan (1), Delia Roman – Roxana Rob, Carmina Bădiţă (2), Andrada Pop, Florina Ţurcaş (2), Andrada Trif (1), Alina Czeczi (3), Crina Pintea (4), Roxana Varga (5), Gabriela Szucs (4), Ana Maria Tănăsie (6), Valeria Beşe (1), Loredana Pera (2), Ana Maria Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici

One Thought to “HC Zalău, cu un picior în semifinalele Cupei EHF”

1. ion

Cateva bolnave cu capul la spaniolaice, binenteles romancele care declara dupa ce au fost menajate ca se asteptau…., ca pot intoarce rezultatul , ca…. Poate aude Tadici si le administreaza maine 15-20 , pt ca ele se cred pe centura prin Spania unde o iau la greu peste tot ! Saracele fete ..ce au ajuns ….