HC Zalău a pus punct sezonului 2015 – 2016

Echipa pregătită de Gheorghe Tadici a părăsit Cupa României, după ce a fost eliminată în sferturile de finală de vicecampioana HCM Baia Mare

Partida de marţi seara, dintre HCM Baia Mare şi HC Zalău, din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, a însemnat ultimul meci oficial din actualul sezon pentru echipa antrenorului Gheorghe Tadici. Aşa cum era de aşteptat, formaţia de la poalele Meseşului nu a reuşit să facă faţă mult mai valoroasei echipe maramureşene, în faţa căreia a cedat cu scorul de 19 – 34, după ce, la pauză, tabela a arătat 17 – 9 tot în favoarea gazdelor.
Echilibrul s-a menţinut doar în primele cinci minute, după care, echipa antrenată de Aurelian Roşca şi Sorin Rădulescu s-a desprins decisiv.
Portarul gazdelor, Ionica Muntean, s-a remarcat în prima parte, având 11 intervenţii la aruncările handbalistelor zălăuane, iar în partea a doua, poarta a fost ocupată de Iulia Dumanska, având şi aceasta câteva intervenţii notabile.
Apărarea Zalăului a blocat în puţine momente atacurile adverse, iar portarii Mureşan şi Inculeţ s-au evidenţiat doar la câteva aruncări ale gazdelor.
Baia Mare a evoluat în final în doar patru jucătoare de câmp, după eliminările Gabrielei Szucs şi Timeei Tătar, însă, ultimul gol le-a aparţinut tot gazdelor, prin franţuzoaica Allison Pineau. Aceasta, după ce cu câteva secunde înainte, Diana Puiu a ratat o aruncare de la şapte metri.
„Nu sunt mulţumit de modul în care s-au comportat fetele, însă, trebuie să ţinem cont şi de valoarea adversarului. E greu să faci faţă când ai ca adversare jucătoare plătite regeşte, care sunt şi componente ale echipelor naţionale din ţările de unde provin. Noi avem o echipă în care sunt două, maxim trei jucătoare cu o valoare cât de cât ridicată, restul sunt de valoare medie, iar în aceste condiţii, este să ne batem de la egal la egal cu echipe precum HCM Baia Mare, CSM Bucureşti, Corona Braşov, chiar şi HCM Roman”, a declarat Gheorghe Tadici.
Cupa României este o competiţie pe care Federaţia Română de Handbal o organizează începând cu anul 1978, iar cele mai multe ediţii, 13 la număr, au fost câştigate de Oltchim Râmnicu Vâlcea. În 2003, competiţia a fost câştigată de Silcotub Zalău.
HCM Baia Mare: Munteanu, Dumanska – Do Nascimento (5), Marin (5), Tătar (4), Ardean Elisei (4), Jezic (3), Pineau (3), Abbingh (2), Tănăsie (2), Vizitiu (2), Perianu (2), Szucs (1) şi Geiger (1). Antrenori: Aurelian Roşca (principal) şi Sorin Rădulescu (antrenor secund)
HC Zalău: Inculeţ, Mureşan – Rob (6), Tămaş (3), Bardac (3), Puiu (3), Trif (2), Cîrligeanu (1), Bloj (1), Ţurcaş, Lazăr, Klimek, Constantinescu şi Onicaş. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici