Tensiune, ambiţii mari, multe ratări şi aproape 50 de goluri în duelul disputat joi seara, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, dintre HC Zalău şi Gloria Bistriţa-Năsăud. Zălăuancele s-au impus cu 25 – 23 la finalul unei partide extrem de tensionate, în care oaspetele s-au aflat mult timp la conducere, având 13 – 12 şi la finalul primei părţi.
Tadici a început cu „7”-le de bază, dar jocul echipei sale nu a funcţionat în primele minute. Ana Maria Măzăreanu a închis foarte bine poarta bistriţencelor, iar apărarea Zalăului nu a dat roade în prima parte. Oaspetele s-au desprins rapid la 4 – 1 şi au continuat să aibă plus 3 până în minutul 18, când tabela a indicat 7 – 10, timp în care Zalăul a ratat şi două aruncări de la şapte metri. Atacul gazdelor a început să funcţioneze spre finalul primei părţi, iar echipa lui Tadici a marcat de cinci ori consecutiv, ducând scorul la 12 – 10. Bistriţencele au dat dovadă de multă ambiţie încă din primul minut, forţând revenirea pe tabelă până la sfârşitul primei părţi, când scorul a devenit 13 – 12 pentru echipa lui Horaţiu Paşca.
Cu trei goluri înscrise consecutiv la finalul primei părţi şi cu alte trei la începutul actului secund, Gloria s-a desprins la 16 – 12, dându-le din nou bătăi de cap zălăuancelor. Scorul era 16 – 20 în minutul 43, dar ultimul sfert a fost al Zalăului, care a revenit spectaculos. După aruncări repetate în bară, zălăuancele nu au mai greşit ţinta în utimele minute, iar portarii şi-au revenit la timp. Nouă goluri în 16 minute este bilanţul Zalăului din finalul meciului, în timp ce oaspetele au înscris de trei ori.
„Am avut un meci greu, dar ne-a ieşit strategia. Ştiam că din două meciuri e greu să obţii două victori. Am câştigat un meci care era mai important decât cel de la Slatina. Am întâlnit o echipă care a avut în acest an cu 13 jocuri mai puţin decât noi, diferenţa fiind de meciurile din cupele europene. Bistriţa a avut un joc bun, dar şi mult noroc, în comparaţie cu ghinionul pe care l-am avut noi în situaţii de unu la unu şi la aruncări de la 7 metri. Am ratat cât în două jocuri. Lui Panici nu i-a ieşit jocul, chiar dacă şi-a dat sufletul pe teren. Nu a rezolvat fazele de unu la unu ceea ce rar i se întâmplă. Poarta a fost mai puţin eficientă în prima repriză, dar a fost mai bine în final, exact când am avut nevoie. Pot spune că sunt mulţumit de ce am realizat după zece etape. Sigur că ar fi fost mai bine dacă am fi avut încă două puncte în plus, fiindcă au fost câteva jocuri pe care le-am avut în mână şi le puteam câştiga”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul partidei.
HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen – Claudia Constantinescu (9), Roxana Szolosi (7), Andrada Mihalcea (5), Dana Abed Kader (2), Valentina Panici (1), Teodora Popescu (1), Raluca Irimia, Alexandra Severin şi Bianca Berbece. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
CS Gloria Bistriţa-Năsăud: Ana Maria Măzăreanu, Florica Ţiplea (10), Daniela Raţiu (5), Rodriguez Almudena (2), Bianca Zegrean (1), Andreea Tetean (1), Teodora Bloj (1), Silvia Szabo (1), Valentina Ardean (1), Daniela Todor (1), Avila Paula Garcia şi Nicoleta Dincă. Antrenori: Horaţiu Paşca (principal) şi Radu Moldovan (secund)
1. CSM Bucureşti 9 8 0 1 254 – 190 24p
2. CSM Rm. Vâlcea 8 8 0 0 210 – 167 24p
3. Măgura Cisnădie 9 5 2 2 213 – 213 17p
4. Corona Braşov 9 5 1 3 220 – 206 16p
5. Minaur Baia Mare 9 5 1 3 224 – 220 16p
CSM Roman s-a retras din campionat

2 Thoughts to “Gheorghe Tadici, manager HC Zalău: „Am ratat cât în două jocuri cu Gloria Bistriţa-Năsăud””

Ba Tadici, ba Sana cine v-a scris programul meciului cu Bistrita? In clasement nu mai apare Romanul, in schimb in meciurile din tur apare echipa retrasa din campionat. Si inca ceva, etapele XII si XIII se disputa ambele in 13.01.2019? Poate jucati dimineata in deplasare la Baia Mare si seara acasa cu Brasovul? In rest felicitari fetelor pentru victorie!

Sana e seful cu programele. Asta i-ar mai lipsi lui Tadici sa mai faca si programele.. Oricum fara el handbalul dispare …rapid la Zalau si de pe harta tarii !