FC Zalău, victorie după patru etape

Unirea Dej – FC Zalău 0 – 2 (0 – 0)

FC Zalău a început cu dreptul returul play-out-ului Ligii a III-a de fotbal, după trei partide în care a înregistrat o remiză şi două eşecuri drastice. Formaţia condusă de Călin Pop şi Cristian Oros s-a impus cu scorul de 2 – 0 (0 – 0) pe terenul Unirii Dej, echipă clasată pe ultimul loc în Seria a V-a.
Chiar dacă evolua în deplasare, FC Zalău a fost echipa care început mai în forţă, iar în prima parte a trecut de câteva ori pe lângă deschiderea scorului, cele mai mari ocazii fiind ratate de atacantul Alexandru Pop.
Gruparea de la poalele Meseşului nu a ridicat piciorul de pe acceleraţie nici după revenirea de la vestiare, iar în minutul 51, Andrei Sulea a deschis scorul, după ce a primit o pasă la marginea careului şi a făcut „şah-mat” apărarea dejeană. Doar şapte minute au trecut până când FC Zalău şi-a majorat avantajul, marcator fiind acelaşi Andrei Sulea.
După înscrierea celui de-al doilea gol al Zalăului, jocul s-a echilibrat, însă Dejul nu a reuşit să-şi treacă în cont o ocazie clară decât în minutul 86, când Băiuşu a trimis puţin alături o lovitură liberă. Ciprian Pop a irosit şi el o ocazie imensă la poarta Zalăului, în minutul 88, şutul trimis de acesta din interiorul careului fiind respins de pe linia porţii de căpitanul Cosmin Cosma.
Pentru FC Zalău, următorul meci este programat sâmbătă, 24 mai, de la ora 18, pe teren propriu, împotriva formaţiei Sănătatea Cluj.
Unirea Dej: Lucian Blaga – Sergiu Coc, Corneliu Pop, Alexandru Silaşi, Flaviu Băiuşu, Sergiu Rus (min. 58, Nicolae Curtean), Kerekes Eduard, Paul Bogdan (min. 58, Laurenţiu Fărcaş), Radu Găvruş, Eke Janos (min. 61, Paul Fărcaş), Ciprian Pop (min. 89, Vlad Tăut). Antrenor: Eusebiu Şuvagău
FC Zalău: Edgars Portnojs, Vlad Lung, Cosmin Cosma, Mihai Gui, Gabriel Ţiriac, Daniel Bogman, Mihai Cherecheş, Viorel Ionaşcu (min. 90+3, Raul Silaghi), Paul Chiş (min. 90+1, Alexandru Flueraş), Andrei Sulea (min. 88, Marin Gliguţă), Alexandru Pop (min. 51, Daniel Supuran). Antrenori: Călin Pop şi Cristian Oros