FC Zalau s-a calificat in faza a doua a Cupei Romaniei

Formatia pregatita de Marius Pasca s-a impus fara probleme in fata echipei Rapid Jibou

Rapid Jibou – FC Zalau 2 – 7 (0 – 3)

Au marcat: Ovidiu Moldovan (min. 61), Alex Turcu (min. 69), respectiv Ionut Podina (min. 16), Claudiu Chiorean (min. 32, 48, 60), Mihai Bode (min. 40), Marian Ignat (min. 70)

Cartonase galbene: Ciprian Roja (min. 66), Adrian Farcas (min. 76), respectiv Gabriel Craciun (min. 7), Vegh Robert (min. 81)

Arbitri: Vasile Rodina (centru), Gabriel Barjac si Andrei Filip (asistenti). Rezerva: Robert Goie. Observator: Mihai Timoc.

Rapid Jibou: Marius Chechedi – Botos Lorand (min. 70, Marius Haiduc), Alin Muresan, Cristian Turcas, Ciprian Roja, Sorin Farcas, Vlad Pascalau, Vasile Maghiar, Andrei Teglas (min. 45, Ovidiu Moldovan), Alin Abraham (min. 45, Alex Turcu), Adrian Farcas. Rezerve: Sorin Iacob, Dan Opris, Cristian Surducan, Andrei Puscas. Antrenor: Adrian Farcas.

FC Zalau: Madaras Csaba(min. 65, Claudiu Chis) – Cristian Mocean (min. 74, Vegh Robert), Bogdan Barnutiu, Cosmin Cosma, Ionel Potra, Maior Istvan, Ionut Podina, Gabriel Craciun (min. 61, Vlad Lung), Mihai Bode, Claudiu Chiorean (min. 65, Razvan Nicorici), Marian Ignat. Rezerve: Vasile Jula, Gigi Gorga si Cristi Oros. Antrenori: Marius Pasca – principal, Cristi Oros – secund.

Chiar daca la prima vedere se parea ca duelul salajean va fi unul destul de disputat, desi era vorba de doua echipe ce evolueaza in esaloane diferite, FC Zalau nu a trebuit sa tureze prea mult motoarele pentru a se impune miercuri dupa-amiaza la o diferenta clara in fata echipei Rapid Jibou. Ambele echipe au practicat un joc destul de dur, mai ales jibouanii, insa foarte putine au fost momentele in care s-a depasit limita regulamentului. Prima ocazie a meciului le-a apartinut oaspetilor, prin Craciun, care a trimis un sut de la aproximativ 25 de metri, balonul trecand insa putin peste transversala. Sapte minute mai tarziu a fost randul jibouanilor sa isi treaca in cont prima ocazie, dupa ce fundasul zalauan Cosma a incercat sa dribleze mai multi adversari la mijlocul terenului si a pierdut balonul. Mingea a ajuns pe partea stanga la Teglas, care a patruns spre poarta si a trimis o pasa in fata portii pentru atacantul Farcas, insa acesta din urma nu a mai ajuns balonul. Scorul a fost deschis in minutul 16, de Ionut Podina. Acesta a primit o pasa pe partea dreapta de la Craciun, a preluat balonul si a trimis puternic de la aproximativ 20 de metri, balonul lovind bara transversala inainte sa patrunda in poarta. Craciun isi regleaza din nou tirul, in minutul 29, executand o lovitura libera de la 25 de metri, insa mingea trece putin peste poarta aparata de Chechedi. Zalauanii isi maresc avantajul in minutul 32, prin atacantul Chiorean, dupa o greseala copilareasca a portarului jibouan.

Podina a trimis o centrare lunga de pe partea dreapta, Chechedi incearca sa prinda balonul insa il scapa din mana, iar mingea ajunge la Chiorean, care, ramas singur la doi metri de linia portii, trimite cu latul in plasa.

Cu cinci minute inainte de finalul primei parti, Mihai Bode inscrie pentru 3 – 0. Acesta primeste o pasa pe partea stanga de la Chiorean, preia balonul la aproximativ 18 metri de poarta si trimite cu latul un sut plasat in coltul lung al portii adverse. Scorul putea deveni chiar 4 – 0 pana la pauza, insa Ignat a ratat inexplicabil din cinci metri, trimitand balonul peste poarta. Atacantul zalauan si-a recuperat greseala in minutul 47, cand a primit o centrare perfecta de pe partea dreapta, de la Podina, si, aflat la sase metri de linia portii, a trimis din prima balonul in plasa. Nu a trecut decat un minut pana cand, celalalt atacant, Chiorean si-a trecut in cont a doua reusita, inscriind pentru 5 – 0. Acesta a primit o pasa pe parte stanga de la Craciun, la aproximativ 35 de metri de poarta, a patruns singur spre poarta, a trecut de portarul jibouan dupa care a impins balonul in plasa. In minutul 53 avut loc un adevarat asediu la poarta jibouana, Ignat si Craciun trecand fiecare pe langa golul cu numarul sase. Chiorean reuseste hattrick-ul in minutul 60, dupa ce primeste o pasa de pe stanga de la Craciun, preia balonul si trimite in poarta goala din doi metri. Gazdele reduc din handicap patru minute mai tarziu. Adrian Farcas trimite o centrare de pe partea stanga pentru Moldovan, care, scapat de sub marcajul lui Potra, preia balonul si trimite in poarta pe langa Madaras. In minutul 69, scorul devine 6 – 2, dupa o alta greseala copilareasca, de aceasta data a portarului Chis. Acesta primeste o pasa de la un coechipier, vrea sa respinga balonul cu capul, desi putea sa o faca mult mai usor cu piciorul, Turcu profita de greseala zalauanului, trece de acesta si trimite balonul in poarta goala. In minutul 70, zalauanii inchid tabela prin Ignat, care inscrie dintr-o pozitie asemanatoare cu cea de la primul gol, in calitate de servant avandu-l tot pe Podina. Antrenorul-jucator al echipei Rapid Jibou, Adrian Farcas, a recunoscut ca FC Zalau a dominat meciul in cea mai mare parte. A fost un meci dominat in mare parte de FC Zalau. Am incercat sa dam totul pe teren, dar atat putem in acest moment. Probabil, daca aveam un al portar, diferenta de la final ar fi fost mai mica, fiindca portarul nostru a gresit la 2 – 3 goluri. Vom incerca sa promovam in continuare juniori, iar in cativa ani sa avem din nou o echipa competitiva. Obiectivul nostru in editia viitoare va fi clasarea intre primele sase echipe ale clasamentului, a declarat Farcas, caruia i s-a parut cam dubioasa evolutia lui Andrei Teglas in partida de miercuri. Nu am nimic cu nimeni, dar nu mi se pare normal ca cei de la FC Zalau sa-i contacteze pe Teglas si pe Pascalau cu cateva zile inainte de meci si sa le propuna un transfer la Zalau. Chiar nu stiu ce s-a intamplat cu Teglas, fiindca evolutia sa din prima repriza a lasat de dorit, iar la pauza mi-a spus in vestiar ca nu mai poate continua jocul. Macar la Pascalau s-a vazut ca are dorinta de joc, a mai precizat antrenorul-jucator al Jiboului. De celalata parte, tehnicianul Marius Pasca parea cam deranjat de faptul ca echipa sa a primit cele doua goluri pe fondul unor greseli individuale, chiar daca, per ansamblu evolutia echipei a fost destul de buna. Am dominat meciul la toate capitolele. A fost insa primul meci oficial si nu puteam emite mari pretentii din partea jucatorilor. Totusi, nu trebuia sa primim cele doua goluri pe fondul unor greseli personale. Faza a doua a Cupei Romaniei va avea loc in 29 iulie, iar tragerea la sorti va avea loc saptamana viitoare. Azi, ora 11, FC Zalau va sustine un amical la Baia Mare, in compania echipei din Liga a II-a, FC Baia Mare, urmand ca maine sa intre intr-un stagiu de pregatire de o saptamana pe care o vor efectua pe plan local.