FC Zalău rămâne „echipa păcii” în deplasare

Penultima deplasare din sezonul 2015 – 2016 a Ligii a III-a de fotbal nu a adus nimic nou pentru FC Zalău, formaţia de la poalele Meseşului pierzând cu scorul de 0 – 1 partida susţinută sâmbătă după-amiaza, pe terenul echipei CS Iernut. Jucătorii pregătiţi de Constantin Olariu şi Cristian Oros rămân astfel fără nicio victorie în acest sezon pe teren străin, situându-se, în continuare, pe ultimul loc în Seria a V-a.
Unicul gol al meciului de la Iernut a fost marcat în minutul 40, de Marius Pastor. Dacă prima parte le-a aparţinut gazdelor, repriza secundă a fost controlată de echipa zălăuană, care a avut câteva ocazii clare de a marca. Cristian Tăbârţă a irosit cea mai mare şansă de a înscrie, acesta ratând din situaţie de „unu la unul”, după ce scăpat singur cu portarul advers aproape de la jumătatea terenului.
După eşecul de la Iernut, FC Zalău rămâne cu 17 puncte acumulate, urmând ca în etapa viitoare, programată vineri, să primească vizita echipei CS Oşorhei, formaţie situată pe locul zece.
FC Zalău: Cristian Man – Sergiu Bercean, Tonko Robert, Ionuţ Blaga, Alexandru Taloş, Paul Gheţu, Ibrahim Jamilu, Alberto Vălimăreanu, Luis Copilescu, Raul Stanciu şi Cristian Tăbârţă. Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Rezultatele complete din etapa a 23-a: CS Oşorhei – Industria Galda 1 – 2, Sănătatea Cluj – Avântul Reghin 2 – 5, Luceafărul Bălan – ASC Comuna Recea 0 – 3, Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Odorheiu Secuiesc 3 – 1, CS Iernut – FC Zalău 1 – 0, Luceafărul Oradea – Unirea Jucu 2 – 0, CSM Sighetu Marmaţiei – Unirea Dej 0 – 3.