FC Zalău II a oprit Rapidul în cursa spre titlu

Sportul Şimleu a terminat pe fotoliul de lider prima parte a campionatului

Liga a IV-a de fotbal a fost întreruptă până la primăvară, după desfăşurarea partidelor din cadrul etapei a XIV-a. Surpriza rundei a produs-o FC Zalău II, jucătorii pregătiţi de Alexandru Pop câştigând cu 3 – 1 pe terenul campioanei, Rapid Jibou. Echipa pregătită de Marius Munteanu pare să treacă printro perioadă nefastă, pierzând şi în penultima etapă a turului, cu scorul de 1 – 5 pe terenul formaţiei Unirea Mirşid. FC Zalău II a condus cu scorul de 3 – 0, prin reuşitele lui Supuran, Gliguţă şi Pop, iar Rapid Jibou a înscris golul de onoare abia în minutul 90, prin Alex Turcu. În urma acestei înfrângeri, Rapid Jibou a rămas la nouă lungimi în spatele liderului, Sportul Şimleu, şi la cinci puncte în spatele ocupantei locului secund, Dumbrava Gîlgău. Victoria Zalăului nu a jutat aproape deloc echipa pregătită de Alexandru Pop, care a rămas în postura de „lanternă roşie” a clasamentului, o poziţie deloc onorabilă, mai ales că persoanele din conducerea clubului se gândesc să promoveze tot mai mulţi juniori la echipa de seniori.
Dumbrava Gîlgău rămâne în cursa pentru titlu, obţinând duminică a XI-a victorie şi acumulând 34 de puncte. Echipa pregătită de Aurel Pintican s-a impus cu 3 – 1, pe teren propriu, în faţa celor de la Unirea Mirşid, după ce oaspeţii au condus la pauză cu 1 – 0, prin reuşita lui Mândruţ, din minutul şapte.
Scorul ultimei runde s-a înregistrat la Crasna, unde formaţia locală a cedat cu 3 – 7 în faţa Chieşdului. Gazdele au avut un început foarte bun, conducând cu 3 – 0 în minutul 13. Până la pauză, oaspeţii au marcat de două ori, intrând cu handicap minim la vestiare. În partea secundă a început recitalul, înscriind alte cinci goluri în poarta celor de la Crasna.
Luceafărul Bălan şi-a trecut în cont a şasea victorie, elevii antrenorului Marius Paşca impunându-se cu scorul de 3 – 1 pe terenul celor de la Favorit Dobrin.
Rezultatele şi marcatorii ultimei etape a turului:
Favorit Dobrin – Luceafărul Bălan 1 – 3, 3 – 11 la juniori
Au marcat: Murany (min. 88), respectiv Pop (min. 4), Molnar (min. 38), Zaharia (min. 84)
Benfica Ileanda – Gloria Bobota 4 – 3, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Bene (min. 9), R. Ciurar (min. 60), Duma (min. 66), A. Ciurar (min. 84), respectiv Iacob (min. 17), Man (min. 45), Berbecar (min. 90+4)
Rapid Jibou – FC Zalău II 1 – 3, 2 – 4 la juniori
Au marcat: Turcu (min. 90), respectiv Supuran (min. 58), Gliguţă (min. 74), A. Pop (min. 85)
Silvania Cehu Silv. – Flacăra Halmăşd 1 – 2, 0 – 4 la juniori
Au marcat: Paşcalău (min. 38), respectiv Roşu (min. 17), Haraga (min. 84)
Dumbrava Gîlgău – Unirea Mirşid 3 – 1, 3 – 7 la juniori
Au marcat: Ilieş (min. 65), Mureşan (min. 75), Mierea (min. 90+2), respectiv Mândruţ (min. 7)
CS Crasna – AS Chieşd 3 – 7, 3 – 3 la juniori
Au marcat: Nagy (min. 10, 13), Szigyarto (min. 6), respectiv Arghilean (min. 30, 47, 59), A. Chiş (min. 52, 79), P. Chiş (min. 70), Moşincat (min. 78)
Partida dintre CS Barcău Nuşfalău şi Olimpic Bocşa a fost reprogramată.

Luceafărul Bălan, campioană de toamnă la juniori

Rămasă fără cele două grupe de juniori republicani (A şi B) Luceafărul Bălan a devenit, în acest an, o nucă greu de spart în campionatul judeţean de juniori, obţinând 13 victorii şi o singură înfrângere în prima parte a campionatului. Echipa din Bălan are şi un golaveraj de invidiat, 88 de goluri marcate şi doar 19 primite în 14 etape. Chiar şi în ultima rundă a turului, Luceafărul a dispus cu un categoric 11 – 3 pe terenul celor de la Favorit Dobrin, scor ce îi dă posibilitatea să „hiberneze” în fotoliul de lider până la primăvară, având un golaveraj mai bun decât Sportul Şimleu, care ocupă poziţia secundă.
Şanse la titlul de campioană judeţeană are, în continuare, şi CS Barcău Nuşfalău, juniorii de pe malul Barcăului având acumulate 36 de puncte. „Lanterna roşie” a clasamentului rămâne Favorit Dobrin, echipă ce a acumulat doar trei puncte în 14 etape.