FC Zalău a suferit primul eşec al sezonului

FCM Baia Mare – FC Zalău 1 – 0

A marcat: Radu Leonte (min. 68)

FC Zalău a suferit vineri după-amiaza primul eşec din acest sezon, pierzând cu scorul de 0 – 1, în deplasare, disputa cu FCM Baia Mare. În faţa unui adversar valoros, care îţi propune promovarea în Liga a II-a, FC Zalău a reuşit să facă un joc destul de bun, iar cu mai multă atenţie putea obţine cel puţin un punct pe terenul maramureşenilor.
Prima ocazie uriaşă a meciului le-a aparţinut zălăuanilor, în minutul şapte, şutul lui Gabriel Ţiriac, din numai cinci metri, fiind respins cu greu de portarul Bota. Zece minute mai târziu a venit rândul gazdelor să treacă pe lângă deschiderea scorului, Radu Leonte, scăpat singur cu portarul Băican, trimiţând balonul pe lângă poartă. Zalăul nu a întârziat replica, iar în minutul 20, Benjamin Kuku a fost la un pas de a deschide scorul, reluarea sa din şase metri fiind trimisă în bara transversală. Portarul Băican salvează echipa zălăuană de la gol în minutul 30, când reuşeşte să-l blocheze pe Mădălin Popa din situaţie de „unu la unu”. Gazdele deţin controlul jocului pe finalul primei părţi şi încep la fel de bine şi repriza secundă. Unicul gol al partidei vine în minutul 68, când Radu Leonte reuşeşte să reia balonul în poartă din numai şase metri, după o lovitură liberă trimisă în faţa porţii de Duruş. După deschiderea scorului, gazdele au mai trecut de câteva ori pe lângă gol, iar în ultimul minut de prelungire a venit rândul Zalăului să irosească o ocazie mare, prin Kinczel Ervin, şutul său din marginea careului trecând foarte aproape de poartă apărată de Bota.
În urma acestui rezultat, FC Zalău rămâne cu cele şase puncte obţinute în primele două etape, urmând ca în runda viitoare să primească vizita nou-promovatei, CS Sânmartin.
FCM Baia Mare: Alin Bota – Ciprian Duruş, Marius Hodor (cpt.), Vlad Potecu, Khadim Serigne, Valer Giurgiu, Vlad Vanca, Radu Leonte (min. 88, Marian Urs), Vasile Pop (min. 62, Vlăduţ Gherman), Mădălin Popa (min. 57, Răzvan Ardeleanu) şi Mihai Deac (min. 73, Dumitru Morar). Antrenor: Dorin Toma
FC Zalău: Claudiu Băican – Alberto Vălimăreanu, Cosmin Cosma (cpt.), Adrian Sabău, Viorel Ionaşcu (min. 79, Daniel Supuran), Kinczel Ervin, Ibrahim Jamilu (min. 70, Cristian Tăbîrţă), Bogdan Roghină, Raul Stanciu, Gabriel Ţiriac şi Benjamin Kuku. Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)

Rezultatele complete din etapa a III-a: FCM Baia Mare – FC Zalău 1 – 0, CS Iernut – CS Oşorhei 3 – 1, Arieşul Turda – Metalurgistul Cugir 0 – 0, Unirea Jucu – Sănătatea Cluj 4 – 0, Industria Galda – FCM Avântul Reghin 2 – 2, CSM Sighetu Marmaţiei – Unirea Dej 2 – 0, CSC Sânmartin – FC Gloria Progresul Bistriţa 1 – 0.
1. Arieşul Turda 3 2 1 0 5 – 1 7p
2. CSC Sânmartin 3 2 1 0 4 – 2 7p
3. Unirea Jucu 3 2 0 1 5 – 2 6p
4. FC Zalău 3 2 0 1 6 – 4 6p
5. FCM Baia Mare 3 2 0 1 5 – 3 6p
6. Industria Galda 3 1 2 0 5 – 2 5p
7. CSM Sighetu Marmaţiei 3 1 2 0 4 – 2 5p
8. Metalurgistul Cugir 3 1 2 0 2 – 0 5p