Etapa surprizelor în Liga a IV-a

Etapa a XVII-a din Liga a IV-a de fotbal a fost una a surprizelor, trei dintre echipele favorite la victorie au terminat doar la egalitate meciurile cu adversarele lor.

Probabil, cel mai neaşteptat rezultat este cel dintre Olimpic Bocşa şi Luceafărul Bălan, care au terminat la egalitate, scor 3 – 3. După ce a obţinut scorul primei etape, câştigând cu un categoric 16 – 0 în faţa celor de la AS Chieşd, formaţia pregătită de Marius Paşca nu a reuşit să se întoarcă de la Bocşa decât cu un punct. Mihai Bode, care a reuşit dubla, a deschis scorul în minutul patru, dar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 11, prin Florin Bărnuţiu. Până în minutul 29, Bălanul s-a desprins la două puncte, 3 – 1, dar scorul pauzei a devenit 3 – 2, după ce Varga Joszef a transformat în minutul 44 o lovitură de pedeapsă. În partea a doua, doar Vlad Negrean şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, care a înscris în propria poartă în minutul 50.
Dumbrava Gîlgău a terminat, şi ea, la egalitate, scor 2 – 2 meciul de pe teren propriu cu Favorit Crasna. Lukacs Levente a deschis scorul pentru oaspeţi, încă din minutul trei, dar Flaviu Ilieş a dus formaţia gazdă în avantaj printr-o „dublă” reuşită în minutele 33 şi 37. Jocul echipei conduse de Aurel Pintican nu a mai fost atât de bun în partea a doua, iar oaspeţii au reuşit să egaleze în minutul 67, prin Flaviu Maioş. În urma acestui eşec, Dumbrava Gîlgău a rămas la şase puncte în spatele liderului, Sportul Şimleu, care s-a impus cu scorul de 3 – 0, pe teren propriu, în faţa celor de la Benfica Ileanda.
Rapid Jibou nu a reuşit să se impună pe terenul formaţiei AS Chieşd, în faţa căreia a terminat la egalitate, scor 2 – 2, fiind egalată în minutele de prelungiri.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Olimpic Bocşa – Luceafărul Bălan 3 – 3
Au marcat: Florin Bărnuţiu (min. 11), Varga Joszef (min. 44-pen.), Vlad Negrean (min. 50-autogol), respectiv Mihai Bode (min. 4 şi 28), Toth Karoly (min. 29)
Silvania Cehu Silvaniei – Gloria Bobota 7 – 2
Au marcat: Adrian Dregan (min. 20 şi 55), Marius Iuhas (min. 72), Tomas Elek (min. 78), Andrei Bene (min. 82), Cosmin Bene (min. 84), Bogdan Bărnuţiu (min. 86), respectiv Alex Fanca (min. 27), Vasile Man (min. 88)
Dumbrava Gîlgău – Favorit Crasna 2 – 2
Au marcat: Flaviu Ilieş (min. 33 şi 37), respectiv Lukacs Levente (min. 3), Flaviu Maioş (min. 67)
Favorit Dobrin – CS Barcău Nuşfalău 1 – 2
Au marcat: Ioan Csalanos (min. 71), respectiv Gabor Gabor (min. 70), Codruţ Ardelean (min. 75)
FC Zalău II – Unirea Mirşid 0 – 2
Au marcat: Marius Cozma (min. 19), Ciprian Pavel (min. 62)
AS Chieşd – Rapid Jibou 2 – 2
Au marcat: George Sârb (min. 45), Marin Ardelean (min. 91), respectiv Doru Noje (min. 31), Adrian Fărcaş (min. 61)
Sportul Şimleu – Benfica Ileanda 3 – 0
Au marcat: Andrei Chiş (min. 30), Tudor Ulmeanu (min. 75), Adrian Gheţi (min. 85)
1. Sportul Şimleu 16 14 2 0 71 – 18 44p
2. Dumbrava Gîlgău 16 12 2 2 72 – 21 38p
3. CS Barcău Nuşfalău 16 11 1 4 50 – 30 34p
4. Rapid Jibou 16 9 3 4 36 – 17 30p
5. Unirea Mirşid 16 9 2 5 38 – 25 29p
6. Luceafărul Bălan 16 7 4 5 45 – 18 25p
7. Benfica Ileanda 16 7 4 5 45 – 18 25p
8. AS Chieşd 16 5 4 7 41 – 52 19p