Dumbrava Gîlgău a înregistrat scorul primei etape în Liga a IV-a

Ediţia 2015 – 2016 a Ligii a IV-a de fotbal a debutat la finalul săptămânii trecute, cu prima etapă a turului. Cea mai clară victorie a obţinut-o Dumbrava Gîlgău, formaţie ce s-a impus cu scorul de 7 – 2, pe teren propriu, în faţa celor de la Unirea Mirşid. Scorul l-au deschis, însă, oaspeţii, prin Toth Karoly, iar în minutul 27 au reuşit chiar să-şi majoreze avantajul prin Florin Pop. Gazdele au revenit spectaculos, iar până la pauză au înscris trei goluri. Recitalul celor de la Dumbrava a continuat şi în partea a doua, când au mai marcat de patru ori. Olimpic Bocşa s-a impus cu 3 – 1 pe teren propriu în faţa echipei Silvania Cehu Silvaniei, după ce oaspeţii au deschis scorul în primul minut de joc. Promovată în Liga a IV-a în această vară, CS Hida a cedat la limită duelul de pe teren propriu cu CS Crasna, scorul final fiind 1 – 2. Nici Gloria Ban nu a reuşit să producă surpriza în faţa formaţiei Rapid Jibou, echipa pregătită de Marius Muntean câştigând cu 3 – 2. Flacăra Halmăşd s-a impus la scor de neprezentare (3 – 0) în duelul de pe teren propriu cu Gloria Bobota, rezultat înregistrat şi la finalul partidei dintre AS Chieşd şi Benfica Ileanda. CS Barcău Nuşfalău a debutat cu dreptul în noul sezon, câştigând cu scorul de 2 – 0 duelul susţinut pe terenul formaţiei Sportul Şimleu.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Dumbrava Gîlgău – Unirea Mirşid 7 – 2 (4 – 3 la juniori)
Au marcat: Iosif Fazăcaş (min. 31), Adrian Călăcean (min. 33, 34, 62, 72, 85), Ionuţ Gârbouan (min. 85), respectiv Toth Karoly (min. 2), Florin Pop (min. 27)
Olimpic Bocşa – Silvania Cehu Silvaniei 3 – 1 (1 – 6 la juniori)
Au marcat: Dumitru Bordaş (min. 25), Claudiu Mărcuş (min. 59 şi 72), respectiv Sorin Iacob (min. 1)
Flacăra Halmăşd – Gloria Bobota 3 – 0 (1 – 5 la juniori)
Au marcat: Călin Balotă (min. 43), Ioan Ardelean (min. 68) şi Ionel Savu (min. 85)
CS Hida – CS Crasna 1 – 2 (0 – 5 la juniori)
Au marcat: Cristian Unguruşan (min. 12), respectiv Dan Cenan (min. 20 şi 27)
Gloria Ban – Rapid Jibou 2 – 3 (1 – 7 la juniori)
Au marcat: Radu Sabău (min. 35), Alexandru Onica (min. 82), respectiv Rareş Pintea (min. 2), Vlad Paşcalău (min. 16) şi Ciprian Roja (min. 29)
AS Chieşd – Benfica Ileanda 3 – 0 (2 – 4 la juniori)
Au marcat: Andrei Lăcătuş (min. 38, 67) şi Vasile Horaţiu (min. 90+1 – autogol)
Sportul Şimleu – CS Barcău Nuşfalău 0 – 2 (4 – 2 la juniori)
Au marcat: Orban Robert (min. 15 şi 70)
1. Dumbrava Gîlgău 1 1 0 0 7 – 2 3p
2. AS Chieşd 1 1 0 0 3 – 0 3p
3. Flacăra Halmăşd 1 1 0 0 3 – 0 3p
4. Olimpic Bocşa 1 1 0 0 3 – 1 3p