Dumbrava Gâlgău s-a impus categoric în derby-ul cu Nuşfalău

Returul Ligii a IV-a Sălaj a continuat duminică, cu etapa a XIII-a a sezonului, derby-ul rundei fiind programat la Gâlgău. Dumbrava din localitate s-a impus, surprinzător, în faţa ocupantei locului secund, CS Barcău Nuşfalău, scorul final fiind 6 – 2 în favoarea gazdelor. Au fost două reprize total diferite. În prima parte, a fost un joc echilibrat, cele două echipe reuşind să marcheze câte un gol până la pauză. Ambele goluri au fost marcate în decurs de numai două minute. Isai Făzăkaş a deschis scorul pentru gazde, în minutul 16, iar Lakatos Karoly a restabilit egalitatea în minutul 18. Ce a urmat în repriza a doua a fost la discreţia echipei din Gâlgău, care a reuşit să mai înscrie de cinci ori, în timp ce gazdele au făcut-o o singură dată. Flavius Ilieş a reuşit hattrick-ul, în minutele 62, 71 şi 87, Mierea şi Mureşan au mai înscris câte o dată, în timp ce pentru oaspeţi şi-a mai trecut numele pe lista marcatorilor Toth Karoly.

Scorul etapei l-a înregistrat Benfica Ileanda, care s-a impus cu 8 – 0, pe teren propriu, în faţa celor de la Meseşul Treznea, după ce la pauză, gazdele aveau avantaj de doar două goluri.
Cu un lot mult mai valoros decât în turul campionatului, Sportul Şimleu a bifat duminică al doilea succes consecutiv şi al patrulea al campionatului. Formaţia de la poalele Măgurii a dispus cu 3 – 0 de Cetate Almaşu, cele două echipe făcând schimb de locuri în clasament după acest rezultat.
Flacăra Halmăşd nu mai este ceea ce a fost în turul campionatului, pierzând cu 1 – 4 meciul susţinut pe terenul echipei AS Chieşd.
Rezultatele complete şi marcatorii:
AS Chieşd – Flacăra Halmăşd 4 – 1 (3 – 0)
Au marcat: Ionuţ Moşincat (min. 21 şi 70) şi Paul Chiş (min. 36 şi 47), respectiv Kallai Maradona (min. 48)
CS Crasna – Gloria Bobota 0 – 2 (0 – 2)
Au marcat: Florin Vaşvari (min. 31-pen.) şi Nicolae Rad (min. 43)
Benfica Ileanda – Meseşul Treznea 8 – 0 (2 – 0)
Au marcat: Bogdan Ciaca (min. 28, 44 şi 84), Adrian Popan (min. 60 şi 83) şi Cosmin Bene (min. 70, 82 şi 89)
Sportul Şimleu – Cetatea Almaşu 3 – 0 (1 – 0)
Au marcat: Garbacz Szilard (min. 30) şi Adrian Gheţi (min. 87 şi 90+1)
Dumbrava Gâlgău – CS Barcău Nuşfalău 6 – 2 (1 – 1)
Au marcat: Isai Făzăcaş (min. 16), Flavius Ilieş (min. 62, 71 şi 87), Alin Mierea (min. 66) şi Mihai Mureşan (min. 89), respectiv Lakatos Karoly (min. 18) şi Toth Karoly (min. 70)
Rapid Jibou a stat
Etapa viitoare va avea lco duminică, după următorul program: Rapid Jibou – Cetate Almaşu, AS Chieşd – CS Barcău Nuşfalău, Flacăra Halmăşd – CS Crasna, Dumbrava Gâlgău – Benfica Ileanda şi Gloria Bobota – Sportul Şimleu. Meseşul Treznea va sta. Partidele de juniori vor începe la ora 14, iar cele de seniori la ora 16.

1. Flacăra Halmăşd 12 9 0 3 49 – 24 27p