Dumbrava Gâlgău, învinsă la limită în derby-ul cu Rapid Jibou

Liga a IV-a s-a reluat la finalul săptămânii trecute cu derby-ul dintre Dumbrava Gâlgău, ocupanta locului trei şi Rapid Jibou, formaţia de pe locul secund, aflată la egalitate de puncte cu liderul Sportul Şimleu. Oaspeţii păreau favoriţi la prima vedere, iar începutul partidei a şi arătat acest lucru, portarul gazdelor, Mihai Lung, având două intervenţii foarte bune la şuturile lui Porumb şi Pavel. Replica gazdelor nu a întârziat să apară, iar la a doua ocazie de gol, Dumbrava a reuşit deschiderea scorului, prin Florin Sestraş, în minutul 29. Jiboul a egalat cinci minute mai târziu, prin Flaviu Porumb, la o fază la care gazdele au solicitat fault în atac, iar la cabine s-a intrat cu scor egal, 1 – 1 după primele 45 de minute, în ciuda faptului că Dumbrava şi-a mai trecut în cont o ocazie foarte mare până la final.

Rapidul a controlat parcă mai bine jocul în primul sfert de oră de după reluare, iar în minutul 57, acelaşi Porumb a înscris pentru 2 – 1. Spre final, ambele echipe au evoluat în inferioritate nnumerică, prima echipă care a avut jucător eliminat fiind Rapid Jibou.

Liderul, Sportul Şimleu a învins fără nicio emoţie Someşul Someş Odorhei, scorul fiind 5 – 0, iar în etapa de duminică, va evolua pe terenul echipei Olimpic Bocşa, echipă ce a produs surpriza etapei, remizând pe terenul celor de la Nuşfalău.

Rezultatele şi marcatorii:

Sportul Şimleu Silvaniei – Someşul Someş Odorhei 5 – 0

Au marcat: Silviu Crişan (min. 40+3 şi 69), Codruţ Ardelean (min. 66), Paul Ardelean (min. 78), Pop Luigi (min. 90+3)

Dumbrava Gâlgău – Rapid Jibou 1 – 2

Au marcat: Florin Sestraş (min. 29), respectiv Flaviu Poprumb (min. 34 şi 57)

Ardealul Crişeni – AS Ileanda 3 – 0

Au marcat: Tudor Brenea (min. 16), Sergiu Ardelean (min. 30) şi Sorin Iacob (min. 89)

Silvania Cehu Silvaniei – AS Cosniciu 0 – 4

Au marcat: Adrian Drăgan (min. 11), Răzvan Gal (min. 60), Alex Csocos (min. 62) şi Şanta Paul (min. 80)

CS Barcău Nuşfalău – Olimpic Bocşa 0 – 0

Etapa viitoare este programată duminică, după următorul program: Olimpic Bocşa – Sportul Şimleu, AS Cosniciu – SC Barcău Nuşfalău, Someşul Someş Odorhei – Ardealul Crişeni, AS Ileanda – Dumbrava Gâlgău şi AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei.

One Thought to “Dumbrava Gâlgău, învinsă la limită în derby-ul cu Rapid Jibou”

Desi beneficiaza , de un buget record de 1.925.000 de lei, echipa SCM Zalau a fost UMILITA de Unirea Dej Echipa condusa de Doru Tarle a primit in anul 2019 prin hotararea de consiliul nr. 197/11.07.2019 suma de 350.000 , iar in luna octombrie prin HCL 322/24.10.2019 a primit inca 428.000 lei . In luna Februarie 2020 SCM Zalau , clubul condus de Doru Tarle a mai primit 1.147.000 lei . Este un buget record pentru liga a IIIa Fotbal Club Comuna Recea , echipa de pe primul loc , are alocat pe acest an 600.000 lei .