Doi luptatori de la CSM Armatura Zalau, medaliati la Campionatele Nationale

Doi luptatori de la CSM  Armatura  Zalau, medaliati la Campionatele Nationale

Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau a avut sapte reprezentanti la finala Campionatelor Nationale individuale de lupte libere, rezervate juniorilor, ce a avut loc la Resita. Cei sapte luptatori sunt: Paul Rusu (cat. 55 kg), Andrei Roman (cat. 55 kg), Bogdan Stanciu (cat. 66 kg), Bogdan Maxim (cat. 66 kg), Moldovan Razvan (cat. 74 kg), Marius Mincu (cat. 84 kg) si Alin Kallai (cat. 120 kg). Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Razvan Moldovan (cat. 74 kg), care s-a clasat pe pozitia a doua, castigand medalie de argint. Marius Mincu (cat. 84 kg), s-a clasat pe locul trei, castigand medalia de bronz, in timp ce Bogdan Stanciu (cat. 66 kg) si Andrei Roman (cat. 55 kg), s-au clasat pe pozitia a cincea. Pentru luptatorii de la CSM Armatura Zalau a fost a treia finala de Campionat National, primele doua fiind rezervate copiilor si cadetilor. La cele trei finale, sportivii pregatiti de Ciprian Stanciu au castigat cinci medalii, din care una de aur, doua de argint si doua de bronz. Sunt multumit de ceea ce am realizat pana acum cu acesti copii, chiar daca nu am avut conditii prea bune de pregatire. Vreau sa multumesc pe aceasta cale conducerii clubului, dar mai ales Asociatiei Judetene de Lupte, reprezentata prin domnul presedinte Alexandru Muresan si vicepresedintele Gheorghe Stanciu.

Vreau sa le multumesc si fostilor luptatori Calin Niri si Goarna Nicolae, a afirmat antrenorul de la CSM Armatura Zalau, Ciprian Stanciu. La finele acestei saptamani va avea loc la Deva prima etapa din Liga Nationala de cadeti, pe echipe, la care va fi prezenta si o echipa de la CSM Armatura Zalau, alcatuita din 11 luptatori: Ilie Lucaciu (cat. 42 kg), Ciprian Rusu (cat. 46 kg), Sergiu Maxim (cat. 50 kg), Vlad Maxim (cat. 54 kg), Paul Rusu (cat. 58 kg), Alexandru Peter (cat. 63 kg), Bogdan Stanciu (cat. 69 kg), Ulian Beslega (cat. 76 kg), Sergiu Muresan (cat. 85 kg), Florin Borz (cat. 120 kg) si Daniel Bota (cat. 76 kg).