Derby doar pe hârtie

Duelurile dintre echipele zălăuane și cele băimărene au fost considerate aproape tot timpul adevărate derby-uri, indiferent că cele două formații s-au aflat în partea de sus a clasamentului sau în a doua jumătate. Disputa de vineri, însă, de pe Stadionul Municipal, dintre SCM Zalău și Minaur Baia Mare a fost un derby doar pe hârtie. Jocul a fost controlat de la un capăt la altul de formația de la poalele Meseșului, care a avut avantaj de trei goluri după primele 45 de minute, iar la final, scorul a fost 4 – 2. Minaur, o echipă care a evoluat în Liga a II-a în sezonul trecut, nu a impresionat cu nimic la Zalău, în timp ce echipa pregătită de Cristian Lupuț a bifat a șaptea victorie din tot atâtea partide în campionat.

Scorul l-a deschis muntenegreanul Stefan Nikolic, în minutul 11, care a reluat în plasă centrarea lui Sălăjan. Șapte minute mai târziu, atacantul Zalăului a realizat “dubla”, de această dată după o centrare trimisă în careu de Alex Mare. Până la pauză a mai marcat o dată și Ionuț Sălăjan, în minutul 30. La doar câteva minute de la reluare, SCM Zalău a dus scorul la 4 – 0, atacantul Sergiu Pop transformând o lovitură de pedeapsă. La acest scor, zălăuanii au ridicat piciorul de pe accelerație, iar în ultimele zece minute, Minaur a înscris de două ori, ambele goluri fiind marcate de David Simion. Diferența de scor putea fi mai mare, dar Zalăul a ratat două ocazii monumentale în partea secundă, prin Sergiu Pop și Alexandru Cherecheș.

După șapte etape, SCM Zalău se menține în fotoliul de lider al Seriei a X-a, cu 21 de puncta, urmată de Lotus Băile Felix, cu 14 puncte. În etapa viitoare, echipa zălăuană va întâlni, în deplasare, CS Olimpia 1921 Satu Mare, formație promovată în această vară în Liga a III-a

2 Thoughts to “Derby doar pe hârtie”

1. […] Duelurile dintre echipele zălăuane și cele băimărene au fost considerate aproape tot timpul adevărate derby-uri, indiferent că cele două formații s-au aflat în partea de sus a clasamentului sau în a doua jumătate. Disputa de vineri, însă, de pe Stadionul Municipal, dintre SCM Zalău și Minaur Baia Mare a fost un derby doar pe hârtie. Jocul a fost controlat de la un capăt la altul de formația de la poalele Meseșului, care a avut avantaj de trei goluri după primele 45 de minute, iar la final, scorul a fost 4… Citeste mai mult […]