Au facut spectacol cu Constanta

Chiar daca a intalnit o echipa ce a efectuat in aceasta vara o serie de transferuri, avand ca obiectiv clasarea pe podium, HC Zalau a facut miercuri seara un joc reusit in fata celor de la Tomis Constanta, impunandu-se la final la o diferenta de cinci goluri

HC Zalau – Tomis Constanta 27 – 22 (14 – 8)

Ar fi foarte bine pentru noi daca am castiga acest meci, avea sa declare managerul Gheorghe Tadici inaintea partidei de miercuri, cand HC Zalau a primit vizita echipei Tomis Constanta. La final, lucrurile stateau cum nu se putea mai bine pentru gruparea de la poalele Mesesului. Dupa o dominare categorica, conducand pe tot parcursul celor 60 de minute, handbalistele zalauance s-au impus la final la o diferenta de cinci goluri (27 – 22) impotriva echipei de la malul marii. Alina Czeczi a deschis scorul in primul minut de joc, iar in minutul doi Adriana Holhos a facut 2 – 0. Georgiana Coadalata a marcat pentru 3 – 0 in minutul patru, minut in care si oaspetele au marcat primul gol prin Piriianu. In minutul sapte, Dana Babeanu a marcat pentru 4 – 1, dupa care HC Zalau a inceput sa se distanteze. Czeczi de trei ori, Holhos de cinci ori si Babeanu cu doua reusite au facut ca Zalaul sa intre la pauza cu un avans de sase goluri (14 – 8). Evolutia buna avuta de handbalistele zalaunce si in partea secunda le-a dat posibilitatea acestora sa isi pastreze pana la final un avans linistitor, chiar daca din minutul 53, la scorul de 24 – 20, au evoluat timp de doua minute in inferioritate numerica. In minutul 31, Aurelia Cristoaica a marcat pentru 15 – 8, insa in minutul urmator, Iovanescu a redus din handicap. Au urmat doua ratari monumentale ale lui Czeczi si Molfea, din situatii de unu la unu, dupa care Babeanu a punctat pentru 16 – 9, in minutul 34. Sase minute mai tarziu, tabela arata scorul de 20 – 13, iar minutul 50, HC Zalau conducea cu scorul de 24 – 18. Finalul a fost unul cat se poate de linistitior pentru gazde. In minutul 57, Czeczi a marcat pentru 26 – 20, iar victoria echipei zalauane era deja asigurata. Pana la final, Czeczi a mai marcat o data, iar Avadanii de doua ori, ducand scorul la 27 – 20. Trebuie remarcata evolutia foarte buna a portarului Mihaela Cheta, care fost introdusa in teren inca din prima repriza, avand interventii foarte bune chiar si in situatii de om la om. Fetele au jucat cu multa daruire. Ceea ce am promis inainte de meci, ca fetele vor face totul pentru victorie, cred ca s-a si adeverit. Au jucat bine din punct de vedere tactic. In primul rand au avut rabdare, au avut decizie in tot ceea ce au facut in relatia de unu la unu in atac si au facut un bun joc colectiv de aparare. Cred ca victoria este cat se poate de clara. Suntem multumiti si cred ca am multumit si publicul care vine si ne sustine in numar mare. Sper ca echipa sa creasca in acest an, astfel incat la anul sa abordam competitia cu gandul la primele cinci locuri. Avem cea mai tanara echipa din Liga Nationala, dar avem jucatoare de perspectiva care cred ca vor intra in curand si in atentia antrenorilor de la loturile nationale, a declarat imediat dupa meci managerul Gheorghe Tadici. Dupa primele trei etape, HC Zalau se afla pe pozitia a cincea in clasament, avand patru puncte acumulte. In etapa viitoare, care va avea loc in 3 octombrie, HC Zalau va intalni in deplasare HCM Roman.

Pentru HC Zalau au evoluat: Nichita – Czeczi (6), Babeanu (8), Somoi, Viscreanu, A. Cristoica (1), Coadalata (2). Au mai evoluat: Cheta – Holhos (7), Bidascu (3), Turcas, Molfea. Manager general: Gheorghe Tadici.

Antrenor: Sorin Radulescu.

Rezultatele complete: HC Dunarea Braila – CSM Cetate Devatrans 32 – 27, Stiinta Bacau – Rulmentul Urban Brasov 28 – 36, U Cluj – HCM Buzau 37 – 23, Oltchim Rm. Valcea – HCM Roman 35 – 23, HC Zalau – Tomis Constanta 27 – 22, Rapid Bucuresti – HC Otelul Galati 25 – 37, Stiinta Baia Mare – Universitatea Resita 35 – 25

1. HCM Stiinta Baia Mare 3 3 0 0 110 – 79 6p

2. Oltchim Rm. Valcea 3 3 0 0 99 – 69 6p

3. Rulmentul Urban Brasov 3 3 0 0 97 – 79 6p

4. HC Dunarea Braila 3 2 0 1 98 – 82 4p

5. HC Zalau 3 2 0 1 84 – 69 4p

6. U Jolidon Cluj 3 2 0 1 84 – 69 4p

7. HC Otelul Galati 3 2 0 1 88 – 87 4p

8. Universitatea Resita 3 1 0 2 87 – 94 2p