AS Chieşd a făcut instrucţie la Bocşa

După un început ezitant de campionat, în care a efectuat şi câteva schimbări la nivelul băncii tehnice, AS Chieşd pare să fi ajuns pe drumul bun, obţinând duminică a treia victorie din acest sezon. Echipa pregătită de Valer Puşcaş a câştigat cu un categoric 7 – 3 pe terenul formaţiei Olimpic Bocşa, după ce la pauză scorul era favorabil tot echipei oaspete, 5 – 1.

Liderul Sportul Şimleu nu a avut emoţii la Ileanda, chiar dacă la pauză avea avans minim, 2 – 1. În partea secundă, jucătorii pregătiţi de Lupo Csaba au mai înscris de două ori şi s-au impus cu scorul de 4 – 1.
Rapid Jibou continuă cursa de urmărire pentru locul I, câştigând duminică cu scorul de 3 – 0 pe terenul echipei Benfica Ileanda.
Scorul etapei a XIII-a l-a înregistrat Dumbrava Gâlgău, care a dispus cu 7 – 1, pe teren propriu, de Silvania Cehu Silvaniei, după ce la pauză scorul era egal, 1 – 1.
Echipa antrenată de Marius Paşca a pierdut la limită duelul de la Mirşid, 0 – 1, în faţa formaţiei locale, Unirea, iar Favorit Dobrin s-a impus cu 4 – 2 în faţa penultimei clasate, Flacăra Halmăşd.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Benfica Ileanda – Rapid Jibou 0 – 3 (0 – 2)
Au marcat: Adrian Fărcaş (min. 11) şi Alexandru Turcu (min. 33 şi 82)
CS Crasna – Sportul Şimleu 1 – 4 (1 – 2)
Au marcat: Gigi Gorga (min. 28), respectiv Emil Borz (min. 26 şi 64), Marcel Mureşan (min. 41) şi Adrian Dregan (min. 70)
Olimpic Bocşa – AS Chieşd 3 – 7 (1 – 5)
Au marcat: Cosmin Sabău (min. 11) şi Dumitru Bordaş (min. 90 şi 90+1), respectiv Andrei Chiş (min. 6 şi 38), Remus Lingurar (min. 12), George Sîrbu (min. 21), Ionuţ Moşincat (min. 44) şi Argylean Marius (min. 63 şi 73)
Dumbrava Gâlgău – Silvania Cehu Silvaniei 7 – 1 (1 – 1)
Au marcat: Florin Sestraş (min. 20), Flavius Ilieş (min. 56 şi 60), Mihai Mureşan (min. 71), Isai Făzăcaş (min. 82) şi Alin Mierea (min. 85 şi 88), respectiv Vlad Paşcalău (min. 45)
Unirea Mirşid – Luceafărul Bălan 1 – 0 (1 – 0)
A marcat: Ciprian Pavel (min. 17)
Favorit Dobrin – Flacăra Halmăşd 4 – 2 (1 – 0)
Au marcat: Sergiu Pop (min. 18), Sergiu Druhora (min. 77), Muranyi Zsolt (min. 84) şi Csoka Gabor (min. 85), respectiv Ioan Ardelean (min. 61) şi Cosmin Savu (min. 63)