Alexandru Rad a obţinut cel mai bun rezultat de la debutul în cursele de karting

Considerat o mare speranţă a kartingului, Alexandru Rad a obţinut un nou rezultat notabil la finalul săptămânii trecute. Pilotul zălăuan a luat startul în prima etapă din cadrul concursului Internaţional Karting Masters, la finalul căruia s-a clasat pe primul loc, fiind cel mai bun rezultat de la debutul său în cursele de karting.

Evenimentul a avut loc pe circuitul de la Prejmer (judeţul Braşov) şi a crpins trei manşe de concurs. În două dintre cele trei curse, Alexandu Rad s-a clasat pe primul loc, acumulând câte 25 de puncte la fiecare cursă, iar în a treia a ocupat poziţia secundă la final, contabilizând 20 de puncte. Cu 70 de puncte la general, zălăuanul de numai 10 ani s-a pe primul loc în clasamentul general, urmat pe podium de David Nicolae, tot un sportiv de la echipa Formula K RO.

Următoarea etapă din cadrul Internaţional Karting Masters este programată în perioada 8 – 10 septembrie, la Târgu Secuiesc.