Adversar accesibil pentru FC Zalau

Gruparea pregatita de Marius Pasca va intalni in faza a doua a Cupei Romaniei Timisoreana formatia oradeana FC Bihor II, echipa ce a retrogradat in Liga a IV-a la finalul sezonului trecut

Dorinta antrenorului Marius Pasca de a avea un parcurs cat mai lung in Cupa Romaniei si de a aduce la Zalau o echipa de Liga a II-a pare sa fie tot mai aproape de a se indeplini. Dupa un categoric 7 – 2, administrat echipei Rapid Jibou, in prima faza a Cupei Romaniei, FC Zalau are sanse foarte mari de a trece si de faza a doua, chiar daca va evolua in deplasare. Jula si compania vor da piept cu FC Bihor II, echipa ce a terminat pe locul 16 in editia trecuta a Seriei a VI-a din Liga a III-a, retrogradand in Liga a IV-a. Gruparea bihoreana este o mai veche cunostinta a zalauanilor, inca de acum doi ani, cand zalauanii au pierdut cu scorul de 3 – 2 meciul de baraj pentru promovarea in Liga a III-a. Scorurile inregistrate insa in editia trecuta de campionat au fost favorabile zalauanilor. Dupa 1 – 0 in tur, la Oradea, gruparea de la poalele Mesesului a trecut fara mari eforturi si in retur de FC Bihor II, castigand cu scorul de 3 – 0. Sortii au decis ca cele doua formatii sa se intalneasca din nou, de aceasta data in Cupa Romaniei, unde antrenorul Marius Pasca nu pune in calcul decat varianta victorie. Mergem cu gandul la victorie. Sper sa si castigam meciul, fiindca vreau sa avem un parcurs cat mai lung in actuala editie, a declarat Pasca. Din Seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal, vor mai evolua in acesta faza echipele: Inter Fagaras, FC Cisnadie, Unirea Ungheni, Gloria II Bistrita, Unirea Dej, Sanatatea Cluj, Liberty II Marghita si Bihorul Beius. Echipele din Liga a III-a sunt obligate sa foloseasca juniori numai in cazul in care vor evolua impotriva echipelor din acelasi esalon. Toate echipele participante in faza a doua vor avea dreptul sa efectueze maxim patru schimbari. Meciurile se vor juca intr-o singura mansa, iar daca scorul va fi egal dupa cele 90 de minute se va trece la cele doua reprize de prelungiri. Daca scorul va fi egal si dupa cele doua reprize de prelungiri, echipa castigatoare se va decide in urma executarii loviturilor de departajare. Toate partidele din faza a II-a vor avea loc miercurea viitoare, de la ora 17:30.