A treia victorie consecutivă pentru FC Zalău

Olimpia Satu Mare – FC Zalău 0 – 2 (0 – 2)
Au marcat: Mihai Bode (min. 37) şi Maior Istvan (min. 43)

Olimpia Satu Mare în repriza I: Şuta – Moş, Sabău, Iuhas, Lauruc, Pop, Micaş, Botoş, Molnar, Prodan şi Dănilă. Olimpia Satu Mare în repriza a II-a: Gorbe -Glodean, Silaghi, Micaş, Homorozan, Ghiriti, Mureşan, Cozma, Hanus, Marinaş, Feier. Antrenori: Tiberiu Csik şi Ioan Dragomir
FC Zalău: Chiş – Maior, Pop, Surducan, Negrean, Lung, Sabou, Stanciu, Trip, Bode, Teglaş. Au mai evoluat: Gudea – Jula, Cornaci, Anghel, Mureşan, Ionaşcu, Ţiriac, Cherecheş şi Balint. Antrenori: Marius Paşca şi Cristian Oros

Deşi a întâlnit un adversar mult mai valoros decât în primele două meciuri amicale, FC Zalău s-a întors victorioasă de la Satu Mare, după ce a învins cu 2 – 0 colega de serie din Liga a III-a. Jucătorii pregătiţi de Marius Paşca şi Cristian Oros au avut o evoluţie foarte bună în duelul cu sătmărenii, chiar dacă antrenorii Csik şi Dragomir au aliniat câte o formulă de start în ambele reprize.
Mihai Bode a deschis scorul în minutul 37, după o centrare venită de la Andrei Teglaş, iar în min utul 43, Maior Isvan avea să majoreze avantajul zălăuanilor, printr-un şut la colţul lung, din interiorul careului.
În partea a doua, antrenorii ambelor echipe au introdus în teren toate rezervele pe care le-au avut la dispoziţie, însă FC Zalău tot nu a putut fi depăşită, scorul pauzei rămând neschimbat până la final.
De menţionat că sătmărenii au trimis de două ori mingea în bară, prin Dănilă, în minutul 25 şi Feier, în minutul 50, iar în minutul 67, portarul zălăuan Alex Gudea a apărat penalty-ul executat de Adrian Micaş.
Pentru FC Zalău urmează mâine al patrulea amical, tot în deplasarem cu FCM Turda, partidă programată la ora 10:30.