Elita învățământului din municipiu: elevii și profesorii premiați la Zilele Zalăului

Andreea Vilcovschi,  Florin Negoiță

Elita învățământului zălăuan: elevii și profesorii premiați de Zilele Zalăului

 Fesitivitățile organizate cu prilejul “Zilelor Zalăului” au cuprins, pe lângă spectacolele și manifestările sportive, și o festivitate de premiere cu totul specială, organizată în Sala “Transilvania”, într-un spațiu care, cu toată generozitatea pe care o oferă, a devenit neîncăpător sâmbătă, 26 august, la orele dimineții. Elevii de zece de la Evaluare și Bacalaureat, cei care au obținut rezultate strălucite la olimpiade dar și profesorii îndrumători, au primit premii în bani, fiind aplaudați de asistența care a participat la acest eveniment important, atât pentru învățământul din Zalău cât și pentru presigiul municipiului.

Nu au fost puține cazurile în care un elev a obținut mai multe premii, lucru care face ca aprecierea și recunoașterea valorii acestor copii să fie și mai mari. Municipalitatea a felicitat și premiat, așadar, elevii și profesorii coordonatori care în acest an au obținut premii și medalii la faza națională și internațională a olimpiadelor și concursurilor, elevii care au obținut media 10 la Evaluarea națională și examenul de Bacalaureat în anul școlar 2016 – 2017. Elevii au primit, în total, 80 de premii (unii dintre ei câte două sau chiar trei premii), iar profesorii 60.

Emoțiile au fost mari, iar frumusețea acestor reușite, dublate de modestia caracteristică acestor elevi eminenți, au reprezentat un bun prilej pentru cei care conduc municipiul să demonstreze faptul că astfel de performanțe nu trebuie trecute cu vederea sau răsplătite doar cu o diplomă de carton așa cum, de multe ori, astfel de performanțe obținute prin muncă, sacrificiu și multă voință, sunt “răsplătite”.

Elevi cu rezultate la competiţii internaţionale

Diana Nedelcu, Colegiul Naţional “Silvania” Zalau, XII I, Lectura ca abilitate de viaţă”, premiul I, prof. Ioana Tuduce

Petru Bogdan Pop, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, X C, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, premiul I, prof. Florin Morar/Gheorghe Revnic

Tudor Cozma, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, XII C, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, premiul III, prof. Florin Morar

Sergiu Mărcuş, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, IX D, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, menţiune, prof. Florin Morar/Gheorghe Revnic

Timotei Copaciu, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, XI C, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, menţiune, prof. Florin Morar/Gheorghe Revnic

Dragoş Neghina, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, X C, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, menţiune, prof. Florin Morar/Gheorghe Revnic

Ionuţ Darian Pop, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, XI C, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, menţiune, prof. Florin Morar/Gheorghe Revnic

Andrei Ţurcaş, Colegiul Naţional “Silvania” Zalău, X D, Concursul Internaţional al Centrelor de Excelenţă din România şi din Europa, menţiune, prof. Cristina Vlaicu/Florin Morar/Gheorghe Revnic

Totos Gyorgy, Colegiu Naţional “Silvania” Zalău, XII B, Concursul de Matematică al Liceelor Maghiare – Faza internaţională, menţiune, prof. Turdean Katalin/Andrei Ilonţa

Elevi care au obţinut rezultate deosebite la olimpiadele şi concursurile organizate de Ministerul Educaţiei – Faza Naţională

George Emil Nicola, XII I, Colegiul National „Silvania” Zalău, premiul I, Istorie

Raul Ciupe, X A, Colegiul National „Silvania” Zalău, premiul I, limba engleză

Bogdan Agnes, IX B, Colegiul National „Silvania” Zalău, premiul I, limba maghiară

Szasz Borbala, X H, Colegiul National „Silvania” Zalău, premiul I, limba maghiară

Mădălina Colcer, XII, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalau, premiul I, muzică

Sarkany Rachel, clasa XI, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, premiul I, atletism

Horvath Jozsef, XII B, Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, premiul I,  religie-cultul reformat

Keresztes Anna-Dorottya, V B, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău, premiul I, limba maghiară

Boda Sarolta, VII B, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău, premiul I, religie-cultul reformat

Daria Ţârlea, IX C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul II, Concursul Naţional de Cultură şi Civilizaţie în România

Adelina Vedinaş, XI, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul II, Concursul Naţional de Cultură şi Civilizaţie în România

Victor Adrian Suciu, V, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, premiul II, atletism

Ştefania Costea, VIII G, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, premiul II, limba germană

Luisa Şamşodan, XI, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul II, Concursul Naţional de Cultură şi Civilizaţie în România

Sarah-Maria Opriş, X D, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul II, limba germană – proiect

Andreea Pop, XII, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău, premiul II, arte plastice

Beres Mark-Roland, X B, Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, premiul II, religie-cultul reformat

Pusok Zsanett, VIII D, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, premiul II, religie-cultul reformat

Emilia Nemeş, XI B, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul III, Concursul Naţional de Matematică al Liceelor Maghiare

Bogdan Eszter, XII B, Colegiul National „Silvania” Zalău, premiul III, li,ba maghiară

Andrei Câmpean, XI, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău, premiul III, muzică

Adelina Costina, XII, Liceul de Arta „Ioan Sima” Zalău, premiul III, muzică

Claudiu Ghoerghe Meleg, XII, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu”, premiul III, atletism

Kuglis Adrienn Beatrix, VII B, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău, premiul III, Concursul de ortografie , „Simonyi Zsigmond”

David Ţurcaş, X C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiul III, Concursul Naţional de Fizică PHI

Briana Ciocan, V E, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, premiul III, limba şi literatura română

Tania Anamaria Lăpuşte, clasa VIII, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, premiul III, limba şi literatura română

Cristian Alexuţan, V C, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, menţiune, informatică

Lugosi Zsuzsa, VII, Liceul Reformat „Wesselényi” Zalău, meţiune, religie-cultul reformat

Alex Nicolae Pop, VIII, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, menţiune, fizică

Andrada Riza, XII I, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, limba română

Kovacs Zsuzsanna, XI B, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, limba germană

Emanuela-Ionela Nimigean, XII C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, limba franceză

Alexia Taloş, IX G, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, limba franceză

Sara Trănescu, X C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, limba engleză

Ramona Barna, XI, Liceul de Artă ” Ioan Sima” Zalău, menţiune, muzică

Hanczig Szilvia, XI, Liceul de Artă ” Ioan Sima” Zalău, menţiune, arte plastice

Raul Berbenti, XI, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, menţiune

Cătălin Marian, XI, Liceul cu Program Sportiv „Avram Iancu” Zalău, menţiune, atletism

Anne Ilieşiu, V A, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul Naţional Transdisciplinar „Ionel Teodoreanu”

Roberta Denisa Agoston Grecu, XI A, Liceul Pedagogic „Gh. Șincai” Zalău, menţiune, Managementul clasei de elevi

Maria Doina Ţolea, XI A, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai ” Zalău, menţiune, matematică

Eduard Costina, IX C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul National de Fizica PHI

Paul Ilieş, IX D, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul National de Fizica PHI

Andrei Mitraşca, XII C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul National de Fizica PHI

Anton Pop, IX C, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul National de Fizica PHI

Alexandru Vale, XI A, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul National de Fizica PHI

Futo Szilvia Hajnalka, XI B, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, menţiune, Concursul de Matematică al Liceelor Maghiare

Daniel Souca, XI D, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian”, menţiune, Discipline economice -Competiția Bussines Plan

Daria Dragoș, XI D, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian”, menţiune, Discipline economice -Competiția Bussines Plan

Andrei Cotor, VIII E, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, medalie de argint, informatică

Paula Mocan, XI C, Colegiul Național „Silvania” Zalău, medalie de bronz, matematică

Alex Shantih Hill, IX C, Colegiul Național „Silvania” Zalău, medalie de bronz, informatică

Bogdan Taloș, XII, Liceul Ortodox „Sf. Nicolae” Zalău, premiu special, dogmatică

Cristiana Georgiana Sabou, VII, Școala Gimnazială ”Gheorghe Lazăr” Zalău, premiu special, „Lectura ca abilitate de viață”

Timea-Andreea Jurje, VII, Şcoala Gimnazială „Iuliu Maniu” Zalău, premiu special,     „Lectura ca abilitate de viață”

Ioana Olăhuţ, VI C, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, diplomă de onoare, fizică

Paul Iacob, X I, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, istorie

Ana Maria Balosin, IX F, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, istorie

Csapo Kristina Boglarka, IX H, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, limba maghiară

Adriana Ciupe, X I, , Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, limba română

Ştefania Paşca, XI G, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, religie-cultul ortodox

Bianca Mureşan, X G, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, „Lectura ca abilitate de viaţă”

Andrada Riza, XII I, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, geografie

Călin Goia, X E, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, premiu special, geografie

Geanina Maria Lucaciu, VII, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazăr” Zalău, premiu special, Concursul National Transdisciplinar „Ionel Teodoreanu”

Matei Tarba, VII C, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău, premiu special, Concursul Interdisciplinar „Cultură şi spiritualitate românească”

Elevi care au obţinut media 10 la Evaluarea Naţională în anul şcolar 2016-2017

Andreea Valentina Martin, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău

Elevi care au obţinut media 10 la Bacalaureat în anul şcolar 2016-2017

Raluca Delia Morar, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău

George Emil Nicola, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău

Bucsi Laszlo Kristian, Liceul Pedagogic „Gheorghe Şincai” Zalău

Profesori coordonatori

Ioana Tuduce – Limba română, Lectura ca abilitate de viață – faza internațională, Concursul Național de Cultură și Civilizația în România

Florin Morar – Informatică; Concursul international al centrelor de excelență din România și din Europa

Gheorghe Revnic – Informatică, Concursul international al centrelor de excelență din România și din Europa

Cristina Vlaicu – Concursul international al centrelor de excelență din România și din Europa

Turdean Katalin – Concursul de matematică al liceelor maghiare, faza natională și internațională

Andrei Ilonta – Concursul de matematică al liceelor maghiare, faza națională și internațională

Lucia Bălănean – Limba engleză

Adina Balasz – Discipline economice

Bara Erzsebet-  Religie cultul reformat

Beczi Csilla – Religie cultul reformat

Teodor Bidian – Atletism

Lucian Bîrolgeanu– Atletism

Anamaria Boda – Religie cultul reformat

Elena Bogdan – Limba și literatura română

Claudia Boha – Religie cultul ortodox

Iuliana Boloș– Informatică

Dan Bonta – Fizică

Marta Brișan – Concursul national de fizică PHI

Petru Brisc – Dogmatică

Vasile Bulgărean – Matematică, Concursul national transdisciplinar ”Ionel Teodoreanu”

Florin Butușină – Fizică

Paul Câmpean – Muzică

Imelda Chinta-  Concursul naţional transdisciplinar „Ionel Teodoreanu”

 Ioana Delia Chiș – Limba și literatura română

Călin Ciurbe – Religie cultul ortodox

Valeria Costea– Limba franceză

Deak Erszebet – Limba germană

Mihaela Dorolți – Concursul de limba si literatura română ”Ionel Teodoreanu”

Faluvegi Ervin – Concursul national de fizică PHI

Faluvegi Melania – Concursul de matematică al gimnaziilor maghiare

Nicolae Farcaș – Matematică

Corina Forț – Istorie

Lucian Goga – Limba franceză

Valeriu Gornoavă – Concursul de matematică al gimnaziilor maghiare

Diana Iacob – Limba și literatura română, Lectura ca abilitate de viață, Concursul de limba si literatura română “Ionel Teodoreanu”

Cristina Ignatiuc – Arte plastice

Ildiana Jurca – Limba și literatura română

Kerestesz Josef – Arte plastice

Kulcsar Edit – Religie cultul reformat

 Laszlo Judit – Concursul national de fizică PHI

Laszlo Laszlo – Istorie

Simona Lucaciu – Matematică

Diana Mezei- Limba engleză

Gabriela Olar – Concursul national de fizică PHI

Mihaela Opre – Managementul clasei

Camelia Păștean – Geografie

Pataki Ida – Concursul de ortografie ”Simonfi Zsigmond”, limba maghiară, Concursul de ortografie Furkes

Gabriela Cristina Pop-  Lectura ca abilitate de viață, Concursul de limba si literatura română” Ionel Teodoreanu”

Rodica Pop Seling – Muzică

Ștefania Pop  – Concursul national de fizică PHI

Daniela Pop – Matematică

Sanda Pușcaș- Muzică

Daniela Șandru – Limba și literatura română

Gilda Seișanu – Limba engleză

Amalia Simon – Limba germane

Szabo Katalin – Limba maghiară

Marcela Tărțan – Fizică

Maria Țicală, Lectura ca abilitate de viață

Bogdana Topan – Concursul interdisciplinar Cultura și spiritualitatea românească

Totoș Dorottya– Limba maghiară.

 

 

 

Alte articole

Leave a Comment