Cea de a XII-a ediție a Festivalului Național al Științei și-a desemnat câștigătorii

Centrul municipiului Zalău, platoul de marmură, a găzduit sâmbătă, 18 mai, cea de a XII-a ediţie a Festivalului Naţional al Ştiinţei. Aflat în organizarea Inspectoratului Școlar Județean Sălaj, în parteneriat cu Instituția Prefectului – Județul Sălaj, Consiliul Județean Sălaj, Primăria Municipiului Zalău, Casa Corpului Didactic Sălaj și Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău, la ediţia din acest an au participat 37 unități de învățământ, 550 elevi, 114 profesori. În total, au fost prezentate nu mai puțin de 309 lucrări. Juriul a acordat „Trofeul Festivalului” Școlii Gimnaziale ”Gheorghe Lazăr” Zalău clasele I-IV, Şcolii Gimnaziale „Corneliu Coposu” Zalău clasele V-VIII şi Colegiului Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău – clasele IX-XII.

Elevii premiaţi la secţiunea „ Inventivitate –Creativitate” – liceu

La secţiunea „ Inventivitate –Creativitate”, liceu clasele IX-XII au fost obţinute următoarele rezultate: Palatul Copiilor Târgu Mureș – premiul I, Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău – premiul II, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău -premiul III, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău – menţiune, Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău – menţiune, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău – menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – menţiune, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău – menţiune şi Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău – menţiune.

Elevii premiaţi la secţiunea „ Inventivitate –Creativitate” – gimnaziu

La secţiunea „ Inventivitate –Creativitate” – gimnaziu, clasele V-VIII, au fost obţinute următoarele rezultate: Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou – premiul I, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – premiul II, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – premiul III, Liceul cu Program Sportiv ”Avram Iancu” Zalău – menţiune, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială „Vasile Breban” Crișeni – menţiune, Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Bocșa – menţiune, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Șincai” Bobota -menţiune, Şcoala Gimnazială nr.1 Românași – menţiune, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna – menţiune, Palatul Copiilor Zalău – menţiune şi Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău – menţiune.

Elevii premiaţi la secţiunea „Aplicabilitate” – liceu

Premiile şi menţiunile au continuat cu secţiunea „Aplicabilitate”, clasele IX- XII, unde au fost obţinute următoarele rezultate: Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău – premiul I, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău – premiul II, Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalău – premiul III, Liceul Tehnologic „Cserey-Goga” Crasna -menţiune, Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău -menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău -menţiune, Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău- menţiune, Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” Jibou -menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – menţiune şi Liceul Tehnologic ”Liviu Rebreanu ” Hida – menţiune.

Tot la secţiunea „Aplicabilitate”, categoria gimnaziu, clasele V-VIII, au fost obţinute următoarele rezultate: Palatul Copiilor Târgu Mureș – premiul I, Palatul Copiilor Zalău – premiul II, Şcoala Gimnazială nr.1 Românași – premiul III, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – menţiune, Liceul cu Program Sportiv ”Avram Iancu” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Bocșa -menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială „Vasile Breban” Crișeni -menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău -menţiune, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – menţiune şi Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou menţiune.

Premii şi menţiuni pentru ”Piticii Isteți” – învăţământ preşcolar

La secţiunea ”Piticii Isteţi”, învăţământ preşcolar, din cadrul celei dea XII-a ediţii a Festivalului Ştiinţei au fost obţinute următoarele rezultate: Grădinița cu PP,,Căsuța cu Povesti,, Zalău – premiul I, Grădinița cu P.P „Ion Creangă” Zalău – premiul II, Grădiniţa cu P.P. Nr.1 Zalău – premiul III, Grădiniţa cu P.P. Nr.12 Zalău -menţiune, Grădinița cu P.P. Nr. 5 Zalău – menţiune, Grădinița Cu P.N. Dioșod (P.J. Școala Gimnazială Nr.1 Panic) -menţiune, Grădinița cu PP „Piticii Isteți” Zalău – menţiune şi Grădiniţa cu P.P. Nr.7 Zalău -menţiune.

La secţiunea „Postere” cu conţinut ştiinţific, gimnaziu, clasele V-VIII, au fost obţinute premii şi menţiuni astfel: Şcoala Gimnazială „Gheorghe Șincai”Bobota – premiul I, Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou – premiul II, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – premiul III, Şcoala Gimnazială nr.1 Românași -menţiune, Liceul cu Program Sportiv ”Avram Iancu” Zalău -menţiune, Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău -mențiune, Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Șincai” Bobota – mențiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – mențiune, Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău -menţiune şi Clubul Copiilor Cehu- Silvaniei – menţiune.

S-au mai acordat premii şi menţiuni la secţiunea ”Scenete cu conținut ştiinţific”, liceu- gimnaziu: Şcoala Gimnazială nr. 1 Buciumi – premiul I, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău – premiul II, Şcoala Gimnazială „Andrei Mureșanu” Cehu Silvaniei – premiul III şi Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău -menţiune. De asemenea, tot la secţiunea ”Scenete cu conținut ştiinţific”, învăţământ primar şi preşcolar au fost obţinute următoarele rezultate: Grădiniţa cu P.P. Nr.1 Zalău – premiul I, Grădinița cu PP,,Căsuța cu Povesti,, Zalău-premiul II, Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău – premiul III şi Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău – menţiune.

Premierea a continuat cu secţiunea ”Micii inventatori”, clasele I-IV: Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău – premiul I, Școala Gimnazială ”Gheorghe Lazăr” Zalău – premiul II, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău – premiul III, Liceul cu Program Sportiv ”Avram Iancu” Zalău -menţiune, Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Jibou – menţiune, Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Jibou-menţiune, Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău – menţiune, Liceul Tehnologic nr.1 Sărmășag -menţiune, Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău – menţiune, Palatul Copiilor Zalău – menţiune, Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău – menţiune, Școala Gimnazială ”Gh.Șincai” Bobota – menţiune, Școala Gimnazială ”Iuliu Maniu” Zalău – menţiune, Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei -menţiune, Școala Gimnazială „Simion Bărnuțiu” Zalău -menţiune şi Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău -menţiune.

La secţiunea ”Postere”, clasele I-IV, au fost acordate următoarele premii şi menţiuni: Școala Gimnazială „Silvania” Șimleu Silvaniei – premiul I, Școala Gimnazială ”Gheorghe Lazăr” Zalău – premiul II, Liceul Ortodox „Sfântul Nicolae” Zalău – premiul III şi Şcoala Gimnazială ”Porolissum” Zalău -menţiune. De asemenea, la secţiunea ”Postere”cu conţinut ştiinţific , liceu clasele IX-XII, s-au obţinut următoarele rezultate: Colegiul Tehnic „Al. Papiu Ilarian” Zalău – premiul I, Colegiul Tehnic „Al. Papiu Ilarian” Zalău – premiul II, Colegiul Național ”Silvania”Zalău – premiul III, Liceul Pedagogic „Gheorghe Șincai” Zalău – menţiune, Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” Jibou – menţiune, Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău -menţiune, Colegiul Tehnic „Al. Papiu Ilarian” Zalău – menţiune şi Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău – menţiune.

Alte articole

Leave a Comment