Hai Romania… acasa!

Romania nu a reusit sa iasa vie din grupa mortii la Euro 2008. Si asta, din cauza unui joc destul de dezordonat cu Olanda, dar si din cauza ratarii acelui 11 metri de catre Mutu in meciul cu Italia. Practic, totul s-a scris la acel penalty ratat de briliant. Cu patru puncte inaintea meciului cu Olanda altfel am fi evoluat marti seara. Sau chiar daca nu am fi facut-o altfel, Romania tot mergea mai departe, chiar si dupa infrangerea in fata Olandei. Eram acum in sferturile de finala ale Campionatului European daca Mutu ar fi executat acel 11 metri ca un adevarat jucator de fotbal, nu la misto, pe centrul portii. Trebuie sa privim in primul rand realitatea. Romania a inscris un singur gol la acest turneu final, si acela, dintr-o greseala in apararea Italiei. Mai trebuie sa recunoastem ca, penalty-ul obtinut de tricolori a fost destul de usor acordat de centralul intalnirii, mai ales la un turneu final si intr-un asemenea minut, iar golul anulat italienilor a fost perfect valabil. Sigur ca, trebuie tinut cont si de faptul ca tricolorii nu au avut orice adversari in grupa, iar oboseala acumulata in primele doua meciuri si-a pus amprenta in partida cu Olanda. Acest lurcu nu il scuza insa cu nimic pe selectionerul Romaniei care, dupa parerea mea, nu a trimis in teren tocmai cea mai buna formula de start in meciul de marti seara. Nu am inteles introducerea din primul minut al atacantului Marius Niculae, care nu a facut nimic in afara de a trimite la inceputul meciului un sut spre poarta olandezilor, insa si acela pe langa poarta. La fel cum nu am inteles nici aparitia lui Nicolita in primul unsprezece. Olanda ne-a lasat sa dam gol o repriza intreaga, dar nu am fost in stare. Ne-au invins cu 2 – 0 in ultimul meci al Grupei C de la Euro 2008, golurile lui Huntellar si Van Persie consfintind eliminarea tricolorilor de la Campionatul European, unde am acumulat doar doua puncte. Cu un joc discret si previzibil, cu puternice accente timide in faza ofensiva, Romania a parut ca este preocupata mai mult de scorul de la Zurich, dintre Italia si Franta, platind tribut in final tacticii defensive aplicate de-a lungul intregului turneu. Piturca a fortat anumiti jucatori, care, sincer, nici nu-si aveau locul in lotul plecat la Euro, si a tinut pe banca jucatori valorosi, rapizi si care, cu sigurnata ar fi fost in stare sa pericliteze poarta batavilor mult mai bine decat au facut-o cei prezenti in teren.

Cu doua puncte intr-o grupa a mortii de care ne-am temut mai mult decat a fost pana la urma cazul, Romania a parasit Euro 2008 la capatul unor evolutii din cale afara de prudente, egalul cu Franta, ratarile din meciul cu Italia si jocul fricos cu Olanda ramanand obiect de meditatie pentru viitoarele aparitii in elita fotbalului continental sau mondial.

Sincer, prea mult nu avem de ce sa multumim echipei nationale, deoarece o participare la un turneu final, dupa o pauza de opt ani, trebuia tratata altfel. Principalul vinovat este si va ramane Mutu, pentru faptul ca si-a batut joc de un penalty care trebuia tras in plasa laterala. Nu cred ca am iesit tocmai cu capul sus de la acest European, tinand cont ca in meciurile cu Franta si Olanda nu am avut nici o ocazie clara de a marca.

Totusi, e bine ca tricolorii au invatat ceva la acest Campionat European: sa cante imnul Romaniei.