Ilegalități descoperite de polițiștii sălăjeni. Au fost aplicate zeci de amenzi

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Cehu Silvaniei au desfășurat în ultimele zile o acțiune având ca scop creșterea gradului de siguranță rutieră, verificarea respectării regimului de deținere a câinilor periculoși, a normelor privind paza obiectivelor, precum și prevenirea riscului rutier. În cadrul activităților desfășurate au fost efectuate controale și pe linia respectării normelor privind paza obiectivelor, fiind totodată verificată obligația firmelor de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale. Au mai fost verificați trei proprietari de câini periculoși, polițiștii au legitimat 71 de persoane și au oprit pentru control 29 de mașini.

Oamenii legii au aplicat 35 de amenzi, în valoare de 11.750 de lei. Dintre acestea, 16 amenzi au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor privind circulația pe drumurile publice, fiind reținut și un permis de conducere. Alte 12 amenzi au fost aplicate pentru încălcarea normelor de conviețuire socială, iar două amenzi pentru nerespectarea prevederilor legislației referitoare la paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor. De asemenea, în urma verificărilor efectuate la operatorii economici, a fost aplicată o amendă în valoare de 5.000 de lei pentru nerespectarea obligației de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.

One Thought to “Ilegalități descoperite de polițiștii sălăjeni. Au fost aplicate zeci de amenzi”

  1. Tăunul

    E bine, aproape bine. Mai trebuie depistați motocicliștii care, la 12 noaptea, ambalează motoarele la maxim

Leave a Comment