Zvonoteca

# Gurile rele spun că pălinca nu e bună, că e amară, prea tare, că arde, tot felul, că poșârcile de pe unde nici nu știm, ce de abia le simți, ar fi mai ușor de consumat. Interesant că nu este român să nu fi încercat, măcar odată, o gură sănătoasă de pălincă de Sălaj, cunoscută „de Zalău”. Cum toți sunt tare porniți pe ce produce sălăjeanul de rând, cei mai mulți nu ezită să ceară supliment. Ei? E bună, și cum spunea maestrul Groza, că mai toți duc pe undeva cu ei, mai ales la București și în alte regiuni, câte o sticlă de tăria de-a noastră. Așa e și cum un politician ajuns la un congres a băut o gură de pălincă. Prima părea că i-a tăiat suflarea, dar fiți liniștiți că și-a dus provizii acasă. Poate acolo i-o fi picat mai bine.

# Că tot e sezonul paradelor diversității în marile orașe din țară, erau două doamne ce discutau despre un eventual marș pe la Zalău. Se gândeau ele cum ar fi un așa traseu cu culori, plin de „păcătoși” de prin Astralis până pe platou. Zicea că ar fi gata să arunce de la geam ouă și ce mai are, numai să îi necăjească. Noroc că are loc pe bancă la biserică, acolo poate se mai liniștește.

* A se considera pamflet.
Orice asemănare cu personaje reale este pur întâmplătoare!
Zvonăraşul de serviciu

Leave a Comment