HC Zalău a cedat pe terenul liderului Rapid Bucureşti

Handbal Club Zalău a suferit sâmbătă al treilea eşec al sezonului, pierzând cu scorul de 25 – 20 duelul susţinut pe terenul liderului Rapid Bucureşti. După cinci minute de echilibru în debutul jocului, 3 – 3 în minutul 7, gazdele s-au desprins la 7 – 3, chiar dacă au evoluat în inferioritate numerică timp de două minute. La pauză s-a intrat la cabine cu o diferenţă de cinci goluri în favoarea Rapidului, 12 – 7.
În partea a doua s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, 16 – 7 şi 17 – 8, după care, Zalăul a mai redus din handicap, apropiindu-se cel mai mult la o diferenţă de patru lungimi. Partea secundă s-a încheiat practic la egalitate, 13 – 13.
Cele mai multe goluri pentru HC Zalău le-a înscris Andreea Bujor – 13, în timp ce pentru gazde, cea mai bună marcatoare a fost Sorina Tîrcă, cu cinci reuşite.
După opt runde, formaţia condusă de Gheorghe Tadici ocupă locul opt, cu 13 puncte, urmând ca în etapa viitoare să primească vizita echipei SCM Râmnicu Vâlcea.