HC Zalău, în pas de defilare spre bronzul naţional

Pentru Handbal Club Zalău, totul a ieşit „ca la carte” în meciul susţinut duminică, pe teren propriu, în compania echipei CSM Bistriţa. Chiar dacă se va despărţi de echipa zălăuană la finalul sezonului, Teodora Bloj a fost trimisă de Tadici în teren încă din primul minut, iar handbalista şi-a demonstrat încă o dată valoarea, marcând nu mai puţin de 10 goluri, toate din acţiune.
Doar primele 12 minute au fost echilibrate, când tabela a arătat 5 – 5, după care Zalăul s-a desprins decisiv. Paul Vişan şi-a făcut din nou datoria în poartă, iar apărarea a funcţionat tot mai bine odată cu trecerea timpului.
Formaţia condusă de Tadici s-a desprins la şapte goluri până la pauză, tabela arătând 18 – 11 după prima jumătate de oră.
Zălăuancele au ieşit la fel de motivate de la cabine, ştiind că o victorie le readuce pe podiumul Ligii Naţionale, iar până la final au mai marcat de 19 ori, scorul final devenind 37 – 23, rezultat în urma căruia CSM Bistriţa a suferit cea mai drastică înfrângere din actualul sezon.
Zalăul lui Tadici a revenit pe poziţia a treia, dar mai are nevoie de o victorie pentru a câştiga medaliile de bronz, în ultima etapă, când va evolua pe terenul Unirii Slobozia.
HC Zalău: Paula Vişan, Ana Maria Inculeţ, Adina Sabou – Teodora Bloj (10), Larisa Tamaş (5), Raluca Irimia (5), Cristiana Nica (4), Ana Maria Dragut (4), Andrada Trif (3), Roxana Rob (3), Ana Ciolan (2), Dana Abed Kader (2) şi Claudia Constantinescu. Manager: Gheorghe Tadici. antrenor secund: Elena Tadici
CSM Bistriţa: Anamaria Măzăreanu, Cristina Sîntămărean – Oana Chirilă (7), Daniela Raţiu (3), Irina Ivan (3), Gabriela Preda (2), Daniela Crap (2), Andrada Maior Paşca (2), Silvia Szabo (2), Denisa Dorhol, Andreea Barbu şi Magdalena Paraschiv. Antrenori: Horaţiu Paşca (principal) şi Radu Moldovan (secund)

One Thought to “HC Zalău, în pas de defilare spre bronzul naţional”

1. Geo

Felicitari ! Lectie de handbal! Ele cu declfatiile incostiente inainte de meci ,ale noastre cu handbalul de calitate. Bravo! Antrenorul lor de nationala ??? Subtire rau …..!