Voleibaliştii de la CSS Zalău au încheiat turul cu o victorie în deplasare

LPS Bihorul Oradea – CSS Zalău 1 – 3 (26 – 24, 15 – 25, 16 – 25, 23 – 25)

Voleibaliştii (juniori I) de la CSS Zalău au terminat prima parte a Campionatului Naţional, câştigând în ultima etapă, cu scorul de 3 – 1, în deplasare, la LPS Bihorul Oradea.
Primul set a fost cel mai disputat, iar gazdele au reuşit să se impună în prelungiri, cu scorul de 26 – 24. A fost, însă, un „foc de paie” din partea voleibaliştilor bihoreni, care au mai contat foarte puţin până la final. Actul secund a fost dominat de la un capăt la altul de CSS Zalău, care s-a impus la o diferenţă de zece puncte, 25 – 15. Foarte asemănător a fost şi parţialul trei, care a fost câştigat cu scorul de 25 – 16 de voleibaliştii zălăuani.
În ultimul set, orădenii au încercat să revină în joc şi să trimită meciul în setul decisiv, dar, pe final, zălăuanii au fost mai pragmatici şi s-au impus cu 25 – 23.
„A fost un joc bun din partea băieţilor. Adversarul nu a fost unul foarte valoros, iar când nu ai în faţă o echipă de valoare apropiată e greu să te motivezi”, a afirmat Marin Silaghi, directorul CSS Zalău.
Prima etapă din returul campionatului este programată în data de 1 decembrie, însă CSS Zalău va sta în prima etapă, iar primul meci îl va susţine în 19 ianuarie 2014, pe terenul formaţiei CSS LAPI Dej.
CSS Zalău: Dan Băltan, Alexandru Bumb, Rareş Bălean, Claudiu Iov, Paul Peşteleu, Marius Chende, David Domokoş, Dan Pop, Horea Ştefănescu şi Răzvan Sabău. Antrenori: Dan Predescu şi Marin Silaghi
Rezultatele obţinute de CSS Zalău în prima parte a campionatului: 0 – 3 cu CSS LAPI Dej, 0 – 3 cu CSS 2 Baia Mare, 3 – 0 cu LPS Bistriţa şi 3 – 1 cu LPS Bihorul Oradea.
1. CSS LAPI Dej 4 4 0 12 – 0 12p
2. CSS 2 Baia Mare 4 3 1 9 – 3 9p
3. CSS Zalău 4 2 2 6 – 7 6p
4. LPS Bistriţa 4 1 3 3 – 10 3p
5. LPS Bihorul Oradea 4 0 4 2 – 12 0p