Luceafărul Bălan a învins vicecampioana României

Echipa de juniori A, antrenată de Emil Ionaş, a învins cu scorul de 2 – 1, pe teren propriu, Centrul de Fotbal Liberty Oradea, vicecampioana naţională din ediţia trecută a Campionatului Naţional de juniori republicani

Juniorii republicani A de la Luceafărul Bălan au produs surpriza etapei a IV-a a Campionatului Naţional, reuşind să se impună cu scorul de 2 – 1, pe teren propriu, în faţa vicecampioanei en-titre, Liberty Oradea. Victoria gazdelor a fost tranşată practic în ultimele zece minute, când s-au şi înscris cele trei goluri.
Oaspeţii au deschis scorul, în minutul 82, după o eroare a portarului Petcu, însă două minute mai târziu, echipa din Bălan a restabilit egalitatea, prin Daniel Chira, care a trimis balonul direct în vinclu, din voleu, după o lovitură de la colţul terenului.
Golul victoriei a fost înscris în minutul 86, de Dan Zaharia, care a scăpat pe contraatac, singur cu portarul advers şi l-a învins pe acesta cu un lob din marginea careului.
„Sincer, nu mi s-a părut nu ştiu ce echipă, chiar dacă este vorba de un Centru de Fotbal, cu copii din mai multe judeţe. Până în minutul 60 nu au avut niciun şut pe spaţiul porţii. Urmează un nou meci greu, la Universitatea Cluj. Dacă vom ieşi cu bine şi din acel meci, cred că putem termina pe locul patru, aşa cm ne-am propus la începutul campionatului”, ne-a declarat Emil Ionaş, antrenorul celor două grupe de juniori de la Luceafărul Bălan.
La juniori B, formaţia sălăjeană a pierdut cu 0 – 5.
Cele două echipe de juniori republicani de la FC Zalău rămân fără gol marcat şi după etapa de duminică, juniorii A pierzând cu scorul de 0 – 2, în timp ce juniorii B au fost învinşi cu 0 – 5. Potrivit şefului Centrului de Copii şi Juniori de la FC Zalău, Alexandru Pop, care este şi antrenorul echipei de juniori A, principala cauză a acestor rezultate o reprezintă diferenţa de vârstă dintre jucătorii săi şi a celorlalte echipe. „La juniori A avem copii mai mici cu un an, chiar şi cu doi ani. Şi la juniori B avem vreo şapte copii mai mici cu un an. Duminică vom întâlni UTA, tot pe teren propriu, apoi încep şi pentru noi meciurile mai uşoare”, a declarat „Duţu” Pop.
Rezultatele complete din etapa a IV-a: FC Zalău – LPS Satu Mare 0 – 2, 0 – 5 la juniori B; Olimpia Satu Mare – LPS CSS Bihorul Oradea 2 – 0, 1 – 1; LPS Cluj-Napoca – „U” Cluj 0 – 8, 0 – 5; Luceafărul Bălan – Centrul de Fotbal Liberty Oradea 2 – 1, 0 – 5; CS Atletico Arad – Luceafărul Oradea 1 – 0, 3 – 1; UTA – FC Bihor 1 – 2, 0 – 2.
Programul etapei a V-a, programată duminică, de la ora 12 juniorii A şi de la ora 14 juniorii B: LPS CSS Bihorul Oradea – LPS Cluj Napoca, FC Zalău – UTA, LPS Satu Mare – Olimpia Satu Mare, Universitatea Cluj – Luceafărul Bălan, Centrul de Fotbal Liberty Oradea – Atletico Arad, Luceafărul Oradea – FC Bihor.