HC Zalău, victorie facilă în faţa Clujului

Etapa cu numărul 22 a fost una favorabilă pentru Handbal Club Zalău, echipa condusă de Gheorghe Tadici câştigând cu scorul de 32 – 23 duelul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj.
Zălăuancele şi-au creat un avantaj de trei goluri în primele şapte minute, dar oasptele au revenit la minus unu în minutul 13. În ciuda faptului că Tadici a introdus o parte din rezerve şi în prima repriză, HC Zalău a intrat cu plus opt, 18 – 10, la cabine.
Cu un sfert de oră înainte de final, echipa zălăuană avea un avans de 12 goluri, 25 – 13, iar în ultimele 15 minute, Tadici a rulat întreg lotul pe care l-a avut la dispoziţie.
Etapa viitoare este programată în 28 aprilie, HC Zalău urmând să primească vizita formaţiei HC Dunărea Brăila.
HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Dana Abed-Kader (6), Valentina Panici (5), Larisa Tamaş (4), Ana Maria Dragut (4), Raluca Irimia (3), Diana Nichitean (2), Sabrina Lazea (2), Andrada Trif (2), Cristiana Nica (2), Roxana Rob (2), Andreea Stîngă, Ana Ciolan şi Claudia Constantinescu. Manager: Gheorghe Tadici