Petru Bologa a câştigat desculţ argintul la Campionatul Naţional pentru veterani

O nouă performanţă realizată de veteranul Petru Bologa, zălăuanul polisportiv de aproape 80 de ani. La scurt timp după ce a câştigat locul I la aruncarea greutăţii în cadrul Campionatului Naţional de Atletism rezervat veteranilor, Bologa a reuşit să termine pe poziţia a doua cursa de semimaraton din cadrul Campionatul Naţional pentru Veterani. Evenimentul a avut loc în cadrul Semimaratonului Bucureştiului, cursă desfăşurată duminică după-amiaza.
Performanţa veteranului zălăuan este cu atât mai mare cu cât, acesta a fost nevoit să parcurgă desculţ ultimii patru kilometri ai cursei.
„Adidaşii m-au jenat foarte tare şi nu am mai putut să alerg decât desculţ. Timpul pe care l-am înregistrat, 3 ore şi 7 minute, nu este unul foarte bun, dar mă bucur că am reuşit să termin cursa”, ne-a declarat Bologa, care a concurat la categoria plus 75 de ani.
La evenimentul de la Bucureşti a participat şi Rodica Prodan, o băimăreancă stabilită de câţiva ani în localitatea Var. Aceasta a concurat la plus 65 de ani, reuşind să termine cursa chiar pe prima poziţie, înregistrând un timp foarte bun, 2 ore şi 23 de minute.
Sălajul a avut-o ca reprezentantă la evenimentul de la Bucureşti şi pe Kerestes Rodica, aceasta concurând la categoria plus 60 de ani.
sursa foto: adevarul.ro