HC Zalău, debut cu înfrângere în ediţia a 60-a a Ligii Naţionale

Cea de-a 60-a ediţie a Ligii Naţionale de handbal feminin a debutat duminică dimineaţa, cu partida dintre CSM Roman şi HC Zalău, meciul fiind devansat cu trei zile la socilitarea clubului din Roman. Oficialii clubului zălăuan s-au arătat deranjaţi de faptul că Federaţia Română de Handbal a aceptat ca jocul să se dispute în această zi, mai ales că, spun ei, acest lucru a fost decis fără acceptul lor.
HC Zalău a fost învinsă cu scorul de 26 – 23, după ce gazdele au avut şi la pauză un avantaj de două goluri. Jucătoarele pregătite de Gheorghe Tadici au încercat să ţină pasul cu o echipă mai valoroasă a Romanului, în lotul căreia se află şi câteva handbaliste străine cu experienţă, dar au reuşit acest lucru până în minutul 50, după care romaşcanele s-au desprins decisiv.
Gazdele au marcat de două ori consecutiv în debutul partidei, prin Toskovic şi Iuganu, iar Zalăul a „spart gheaţa” în minutul patru, prin căpitanul Valentina Panici. Tabela a arătat egalitate în minutul nouă, 3 – 3, iar în minutul 12, Zalăul a preluat pentru prima dată conducerea, Panici înscriind pentru 5 – 4.
Echipa din Roman nu a fost penalizată cu nicio eliminare în prima parte, în timp ce formaţia condusă de Tadici a încasat trei astfel de sancţiuni, Rob, Abed Kader şi Dragut fiind eliminate. Cu toate acestea, zălăuancele au ţinut aproape de echipa gazdă, scorul devenind 8 – 8 în minutul 24. La scorul de 9 – 8 pentru echipa gazdă, Roxana Rob a ratat o aruncare de la şapte metri, după care Romanul s-a desprins la două goluri, prin Ana Iuganu. De Sousa Ana Miriam şi Carmen Stoleru au mai marcat pentru gazde până la pauză, în timp ce pentru echipa zălăuană, a înscris Larisa Tamaş, scorul pauzei devenind 12 – 10 pentru gazde.
Handbalistele lui Tadici au ieşit la fel de motivate de la vestiare, iar Rob şi Abed Kader au dus scorul la 12 – 12 în minutul 32.
Arbitrii Harabagiu şi Stănescu au dictat o nouă eliminare pentru HC Zalău, a parta a meciului, pivotul Raluca Irimia fiind cea sancţionată, iar Romanul a profitat, distanţânsdu-se din nou la două lungimi.
Roxana Rob a ratat o nouă aruncare şapte metri în prima parte a reprizei secunde, dar a reuşit apoi trei goluri consecutive, scorul devenind 17 – 17 în minutul 42.
Portarul Paula Vişan şi interul Larisa Tamaş au fost evidenţiatele reprizei secunde în tabăra zălăuană. Echipa lui Tadici a încercat să ţină aproape, în ciuda unor decizii cel puţin interesante ale arbitrilor, care, în minutul 55, au dictat a cincea eliminare pentru HC Zalău, cea sancţionată fiind coordonatorul de joc, Roxana Rob.
Zălăuancele nu au mai avut o evoluţie atât de bună în ultimul sfert de oră, ratând câteva ocazii în momente importante ale jocului. Romanul s-a desrpins la trei goluri în final, 26 – 23, iar ultimul atac a fost al Zalăului, Larisa Tamaş trimiţând balonul în bara laterală.
În etapa viitoare, HC Zalău va primi vizita formaţiei Măgura Cisnădie, meciul fiind programat sâmbătă, 9 septembrie, cel mai probabil la ora 18.

3 Thoughts to “HC Zalău, debut cu înfrângere în ediţia a 60-a a Ligii Naţionale”

1. dreee

Antrenorul bătrân si învechit si vulgar asta in afara sa înjure fetele nu stie nimic

2. Andrei

@ dree/ de echipa ? Invechit – neinvechit a dus o echipa de anonime pe locul trei.vrei sa o laude pe epava aia a ta ,care incaseaza bani degeaba si isi bate joc si isi bate joc de tot colectivul ? Niciodata Tadici nu va fi pupincuristul nesimtitelor !Hai : pe loc repaus !

3. Petrache Ghe

Corect.Am vazut meciul pe Roman tv. Cateva au facut figuratie dintre cele cu expierenta! Si arbitri au pus umarul ,dar in aparare nu au jucat nimic in centru Irimia si Dragut,iar cele care le-au schimbat tot pe acolo au fost! Pentru ce sa le laude pe figurante ? Eu nu le-as da salar deloc !