Cod roșu de caniculă extins în Sălaj. Autoritățile se mobilizează în fața temperaturilor tot mai mari

Valul de căldură extremă își face simțită prezența în aceste zile în întreaga țară, iar Sălajul, alături de mai multe județe din regiune, este vizat de o avertizare meteorologică de cod roșu de caniculă. În contextul avertizărilor emise de Administrația Națională de Meteorologie privind intensificarea valului de căldură în județul nostru, prefectul Cristian Claudiu Bîrsan a convocat, vineri, ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, pentru analiza situației și stabilirea măsurilor necesare protejării populației.

Potrivit prognozei meteorologice, județul Sălaj se află sub incidența unei avertizări meteorologice valabile pentru mai multe zile, cu temperaturi ce ar putea atinge chiar și 40°C.

Totodată, indicele temperatură-umezeală va depăși pragul critic de 80 de unități, ceea ce va determina un disconfort termic accentuat.

Dacă pentru primele zile de căldură meteorologii au emis un cod portocaliu de caniculă, din 28 iunie și până la data de 1 iulie, Sălajul se află sub incidența unui cod roșu. În această perioadă, în care sunt prognozate temperaturi extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, cu maxime între 35 și 39°C și un disconfort termic deosebit de accentuat, autoritățile sălăjene au stabilit un set de măsuri pentru monitorizarea permanentă a evoluției fenomenelor meteorologice și pentru asigurarea unei intervenții rapide, dacă situația o va impune.

De asemenea, unităților administrativ-teritoriale din județ le-a fost solicitat să amenajeze, în funcție de posibilități, puncte de prim ajutor și hidratare destinate cetățenilor, precum și să acorde o atenție deosebită persoanelor vulnerabile, astfel încât efectele temperaturilor extreme să fie diminuate.

Instituția Prefectului – Județul Sălaj le recomandă cetățenilor să evite expunerea prelungită la soare în intervalele cu temperaturi maxime, să consume suficiente lichide, să evite efortul fizic intens și să acorde o atenție sporită copiilor, persoanelor vârstnice și celor care suferă de afecțiuni cronice.

Conform Administrației Naționale de Meteorologie, valul de căldură este posibil să persiste și în primele zile ale lunii iulie, motiv pentru care autoritățile vor monitoriza permanent evoluția situației și vor adapta măsurile în funcție de actualizarea avertizărilor meteorologice.

Leave a Comment