Politica și buboiul

România stă pe un coș infectat din care dă să sară puroiul. Infecția este foarte veche, s-a extins, s-a tot extins, iar buboiul e gata să explodeze. Aproape nimic nu funcționează cum trebuie, lașitatea e în floare, anonimatul este la putere, iar grozăviile din politică ne îndepărtează de tot ceea ce înseamnă valori, de virtuțile esențiale într-o societate civilizată. Suntem în perioada examenelor. Sindicatele de învățământ se plâng că sistemul informatic e vraiște, că au fost obligați să stea în sălile de clasă, că n-a funcționat aplicația. Funcționează ceva bine în țara noastră? Între timp, românii stau pe facebook și comentează, dar nu oricum, ci sub anonimat. Nu mai au curajul să spună ce simt decât sub umbrela unui nume sau cont fals. Așa am ajuns și în viață. Dăm lecții despre cum se face, dar vrem ca alții să facă. E vară, e cald și e fain. Totul merge strună. Dacă mâine sunt alegeri pentru prezindențiale, voi cu cine votați?

Leave a Comment