Voleibaliştii de la SCM Zalău au învins în patru seturi Universitatea Cluj

Penultima etapă din acest an a Diviziei A1 la volie masculin s-a consumat sâmbătă, SCM Zalău primind vizita Universităţii Cluj. Zălăuanii nu au avut nicio emoţie în faţa „studenţilor”, chiar dacă au pierdut actul trei. După primele două seturi, antrenorul Marius Lazăr a introdus rezervele, iar clujenii au câştigat singurul set al partidei.
Actul de debut s-a încheiat cu scorul de 25 – 18, după 22 de minute în care zălăuanii au dominat clar la fileu. Diferenţa din parţialul secund a fost şi mai clară, 25 – 12, 19 minute fiind durata acestui set. Situaţia s-a schimbat în actul trei, în care antrenorul Zalăului i-a introdus în teren pe tinerii Mărgineanu, Balu şi Preda, iar clujenii au controlat setul, impunându-se cu 25 – 20.
Setul patru s-a început cu formula din startul partidei, iar Zalăul a avut nevoie 24 de minute pentru a se impune cu 25 – 19 şi cu 3 – 1 la general.
După zece etape, SCM Zalău ocupă locul şase, cu 16 puncte, la două puncte de ocupanta locului cinci, Olimpia Titanii, echipă pe care o va întâlni etapa viitoare, la Zalău.
SCM Zalău: Minic Aleksander, Andrei Mihalescu, Rareş Bălean, Liviu Râpeanu, Vlad Cuciureanu, Cristian Santos Palacios, Bruno Ruivo – libero. Au mai evoluat: Iliev Stojan, Mihai Coasă, Mihail Mărgineanu, Bogdan Preda, Tudor Balu. Antrenori: Marius Lazăr (principal) şi Andrei Păun (secund)
„U” Cluj: Claudiu Iov, Warzywoda Maksymilian, Alexandru Voinea, Vlad Negrean, Mihai Popovici, Dănuţ Neag şi Dimo Baycov – libero. Au mai evoluat: Radu Tănase, George Moisa şi Andrei Varga. Antrenor: Romeo Lotei

One Thought to “Voleibaliştii de la SCM Zalău au învins în patru seturi Universitatea Cluj”