Volei: Divizia Juniori, seria D – Victorie prestigioasă!

ACS Silvania Sport Șimleu Silvaniei – CSS2 CNE Baia Mare = 3 – 0 (24, 19, 20)

Șimleuanii au abordat cu răspundere și dăruire partida, obțințnd o victorie prestigioasă în fața băimărenilor, după 75 de minute de la fluierul de începere a meciului. Elevii antrenorului Ovidiu Teușan și-au luat revanșa, întrucât, la Baia Mare, au câștigat maramureșenii, tot cu scorul de 3-0 (21, 17, 21). Gazdele au dominat, în general, lupta la fileu (atac, blocaj), iar coordonatorul Ovidiu Man și-a pus în valoare coechipierii, în special pe Paul Remeș, Dan Silvășan-Pașca și Vlad Rusu. Sălăjenii au reușit să evite pierderea primului set, după ce au condus cu un avantaj de șapte puncte! Da, elevii antrenorului Virgiliu Rău au avut o revenire spectaculoasă în actul întâi (după 16-23), având „minge de set”, la 24-23! Și oaspeții au avut perioade bune de joc, mai ales prin Ionuț Pop (un„stângaci” foarte bun), bine servit de ridicătorul Gabriel Monga.
În primul set, după scorul de 2-3, șimleuanii s-au instalat la conducerea jocului (8-6, 12-8, 17-12), ajungând, spre final, la 23-16. Profitând de relaxarea adversarilor, băimărenii au realizat o serie de opt puncte(de la 16-23, la 24-23), când la serviciu era Ionuț Pop, iar în linia întâi acționau: Gabriel Monga, Alexandru Bușecan și Mihnea Talpă. Totuși, gazdele au avut puterea să revină și să câștige, în prelungiri (26-24), în urma blocajului făcut de Ovidiu Man, la atacul lui Mihnea Talpă. Oaspeții n-au condus niciodată în actul secund, reușind doar cinci egalități de scor până la jumătatea acestuia (13-13). Atunci, localnicii au „accelerat” jocul realizând șapte puncte consecutive (20-13), pe serviciul lui Cristian Julei și cu Ovidiu Man, Raul Remeș și Dan Silvășan-Pașca la plasă. Ca atare, echipa șimleuană s-a impus cu scorul de 25-19, prin atacul lui Paul Pop. Setul al treilea a fost mai echilibrat până la scorul de 19-19, când, totuși, maramureșenii au condus în mai multe rânduri pe tabela de marcaj a scorului (3-2, 15-12, 16-13, 17-15, 18-17). Finalul de set a aparținut, iarăși, șimleuanilor, care, de la 21-20, au avut o serie de patru puncte, pe serviciul lui Ovidiu Man, câștigând cu 25-20, prin atacul lui Raul Remeș, spre bucuria coechipierilor săi și a celor aproape 100 de susținători ai echipei gazdă, aflați în Sala de Sport „Măgura”.
Șimleu Silvaniei: Ovidiu Man (căpitan de echipă), Raul Remeș, Cristian Julei, Paul Pop (Mircea Săplăcan), Vlad Rusu, Dan Silvășan-Pașca și Claudiu Sătmar – libero. Prezent: Teotim Păcurar. Antrenor: Ovidiu Teușan.
Baia Mare: Ianis Dâmb (Alexandru Bușecan), Mihnea Talpă, Paul Abrudan, Verseny Levente, Ionuț Pop (Valeriu Mihalca) și Gabriel Monga – căpitan de echipă. Prezenți: Răzvan Dâmb, Cătălin Pop și Mihai Crăciun. Antrenor: Virgiliu Rău.
Au arbitrat bine: Nicolae Cristea – principal (Cluj-Napoca), Dan Hadade – secund, Gheorghiță Mitrașca – scorer, Mircea Temian și Viorel Lucaciu – asistenți (toți patru din Zalău).
Duminică, 18 februarie 2018, ambele formații vor juca în deplasare: echipa șimleuană cu LPS Bihorul Oradea și cea băimăreană cu CSS Zalău.