Suntem finaliști! SCM Zalău s-a impus și în returul de la Cugir

SCM Zalău este tot mai aproape de a-și îndeplini marele vis: promovarea în Liga a II-a. Echipa pregătită de George Zima și Alexandru Pop a eliminat CSO Cugir în faza semifinală, după 3 – 0 în tur și 2 – 0 la Cugir. Gazdele au jucat cu multă ambiție și determinare în prima repriză, chiar dacă porneau cu un handicap de trei goluri, însă experiența jucătorilor zălăuani și dorința de a ajunge în marea finală și-au spus cuvântul. Așa cum era de așteptat, după rezultatul din tur cugirenii s-au instalat în jumătatea noastră încă din primele minute, având și două situații bune de a deschide scorul. Finalul de repriză a fost, însă, al Zalăului, care a reușit să rezolve ecuația calificării pană la intrarea la cabine. Echipa noastră a deschis scorul în minutul 41, prin căpitanul Raul Stanciu, iar în minutul 43, Sergiu Pop a majorat avantajul, stabilind totodată și scorul final.

Calificarea fiind deja jucată, ambii antrenori au folosit în partea a doua și o mare parte dintre jucătorii de rezervă.

În finala barajului, SCM Zalău va întâlni Unirea Dej, care a învins pe teren propriu, în meciul retur, cu scorul de 3 – 1 Minaur Baia Mare, după ce în tur scorul a fost 0 – 0.

CSO Cugir: Toilă – Al. Rus (min. 46, L. Contra), Vlădia (min. 70, Tăban), Șt. Radu, Vitinha, Șaucă (min. 60, Cocan), Boldea, Păcurar (min. 46, Grozav), Dușmanu, Itu (min. 46, Dohotariu). Antrenor: Lucian Itu

SCM Zalău: Miron – F. Pop (min. , Ardelean), Dulap, Jalbă, Cohan (min. 30, Vișan) – Logon (min. 58, S. Culda), Calugher (min. 70, Duma), Onicaș, Forna, R. Stanciu/cpt.(min. 58,Petra), Sg. Pop. Antrenori: George Zima (principal), Alexandru Pop (secund)

One Thought to “Suntem finaliști! SCM Zalău s-a impus și în returul de la Cugir”