SCM Zalău, emoţii tot mai mari pentru calificarea în play-off

Zalăul a început bine jocul de la Cluj, instalându-se în jumătatea adversă încă din primele minute. Echipa condusă de Cristian Lupuţ a avut şi câteva oportunităţi de a marca, dar la pauză scorul a rămas „alb”. După câteva minute de la reluare, gazdele au deschis scorul, printr-un şut trimis la colţul lung din marginea careului de 16 metri. Lucrurile începeau să se complice pentru zălăuani, iar golul egalizator a venit abia în minutul 72, când Andrei Banyoi a reluat cu capul în plasă o centrare venită de pe partea stângă. Intrată în criză de timp, SCM Zalău a jucat totul pe cartea atacului în ultimul sfert de oră, însă fără rezultat pe tabelă,
Zalăul a încheiat anul pe locul patru, ultimul care duce în play-off, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 5, Lotus Băile Felix, care a câştigat sâmbătă cu scorul de 2 – 0 pe terenul celor de la Sportul Şimleu. Victoria celor de la Lotus Felix pe terenul şimleuanilor este, oarecum, surprinzătoare, având în vedere că în urmă cu două săptămâni, Sportul Şimleu a învins cu scorul de 4 – 1, pe teren propriu, FC Bihor, liderul seriei în acel moment. Sportul Şimleu încheie anul 2022 pe locul 8, cu 10 puncte acumulate.

One Thought to “SCM Zalău, emoţii tot mai mari pentru calificarea în play-off”

1. […] SCM Zalău încheie anul 2022 printr-o remiză, 1 – 1, înregistrată sâmbătă după-amiaza, pe terenul formaţiei CFR 2 Cluj, rezultat în urma căruia, zălăuanii nu mai siguranţa calificării în play-off. Aceasta, şi pentru faptul că în 2023, formaţia de la poalele Meseşului mai are de susţinut trei meciuri extrem de dificile din sezonul regulat, urmând să întâlnească echipele clasate pe primele trei locuri: Gloria Bistriţa-Năsăud, CSM Satu Mare şi FC Bihor. Zalăul a început bine jocul de la Cluj, instalându-se în jumătatea adversă încă din primele minute. Echipa condusă de… Citeste mai mult […]