Phoenix Şimleu a învins Steaua în primul meci din play-out

Phoenix Şimleu – Steaua Bucureşti 3 – 1 (23 – 25, 25 – 22, 25 – 22, 25 – 21)

Phoenix Şimleu Silvanie a făcut primul pas pentru rămânerea în prima divizie a voleiului românesc, câştigând cu scorul de 3 – 1 duelul de sâmbătă cu Steaua Bucureşti. Primul set a fost câştigat de oaspeţi, care s-au impus cu 25 – 23, deşi Phoenix a avut avantaj la ambele întreruperi tehnice, 8 – 4 şi 16 – 13. „Roş-albaştri” au egalat scorul la 18, după care au preluat conducerea, iar până la final nu au mai putut fi egalaţi.
Actul secund a început mai bine pentru gazde. Şimleul a avut 5 – 0 şi 8 – 3 la prima întrerupere tehnică, Diferenţa a crescut la şapte puncte la al doilea time-out tehnic, 16 – 9, dar steliştii au egalat spre final la 22. Au urmat trei puncte câştigate consecutiv de Phoenix, care a restabilit egalitatea la seturi.
Tot 25 – 22 a fost scorul final în favoarea şimleuanilor şi în parţialul cu numărul trei. Phoenix a condus cu 7 – 4 la începutul setului, dar Steaua a avut 8 – 7 la prima întrerupere tehnică. Avantajul minim a fost de partea şimleuanilor la al doilea time-out tehnic, după care s-au distanţat decisiv.
În setul patru s-a mers „punct cu punct” în prima parte, iar la al doilea time-out tehnic, şimleuanii au avut 16 – 14. Steaua a avut un moment de revenire, a egalat la 17, dar Phoenix s-a desprins din nou în final şi s-a impus cu 25 – 21.
Phoenix Şimleu Silvaniei: Vlad Cuciureanu, Rodman Valera, Ciprian Viţelaru, Emanuel Oramas, Lucian Tofan, Ovidiu Teuşan şi Joel Silva – libero. Au mai evoluat: Ionuţ Rus, Dan Florea, Robert Ţuţea şi Florin Filip. Antrenor: Ovidiu Teuşan
Steaua Bucureşti: Marius Drăghici, Gjoko Josifov, Andrei Grigoraş, Marius Ciortea, Risto Nikolov, Radu Toboşi şi Ciărian Tofa – libero. Au mai evoluat: Liaftov Alexandar, Paul Crăciun şi Alexandru Borcoş. Antrenori: Mircea Dudaş (principal) şi Silviu Oancea (secund).

Steliştii acuză arbitrajul

Oaspeţii au acuzat maniera de arbitraj la finalul jocului cu echipa din Şimleu, iar antrenorul Mircea Dudaş a afirmat că mai multe echipe din campionatul intern sunt nemulţumiţi de modul în care se arbitrează la Şimleu Silvaniei.
”Ne aşteptam să fim dezavantajaţi la Şimleu. Suntem prima echipă care a păţit asta? După meciurile de aici, multe echipe s-au plâns de maniera de arbitraj. Cred că în setul doi, când am revenit în joc, am fost dezavantajaţi clar. Probabil că dacă făceam 2-0, meciul era gata. Sperăm ca în meciul al doilea să fim arbitraţi correct şi să reuşim să egalăm. Oricum, vom lupta până la final” a spus antrenorul Mircea Dudaş pentru blocaut.ro.

One Thought to “Phoenix Şimleu a învins Steaua în primul meci din play-out”