Nervi şi injurii în loc de fotbal

Jucători nervoşi, care se înjură ca la uşa cortului în timpul jocului, un antrenor dezamăgit, care abia aşteaptă să plece şi un preşedinte care susţine că nu mai înţelege nimic din ce se întâmplă la echipă, aceasta au putut vedea vineri sprectatorii veniţi la partida dintre FC Zalău şi Unirea Jucu. Evoluţia echipei a lăsat de dorit şi de această dată, iar jocul dintre cele două echipe, încheiat cu scorul de 1 – 1, părea, mai degrabă, unul de nivelul Ligii a IV-a. Deşi venea după o perioadă nefastă, în care a înregistrat trei înfrângeri şi o singură victoriei, FC Zalău nu a reuşit să „spele” ruşinea din etapele anterioarre, încasând un gol cu doar cinci minute înainte de final.
Echipa care până în urmă cu câteva etape avea şanse reale la promovare, a devenit acum o formaţie pe cu jucători extrem de nervoşi şi iritaţi atât în teren, cât şi în afara acestuia, pe care nici măcar cei doi antrenori nu îi mai pot stăpâni.
Fazele periculoase de poartă au fost puţine în jocul de vineri, iar scorul a fost deschis în minutul 18, prin autogolul fundaşului oaspete, Lucian Tureu.
Vasile Pop a avut şansa de a avut şansa de a majora avantajul Zalăului în minutul 53, dar a şutat în portarul advers din poziţie de „unu la unu”.
Echipa pregătită de Călin Pop şi Cristian Oros nu a reuşit să mai înscrie până la final, iar în minutul 85, oaspeţii au restabilit egalitatea după o greşeală de marcaj în apărarea zălăuană. Ionuţ Pop a executat lung o lovitură de colţ de pe partea stângă, iar Sergiu Pop apare perfect la colţul lung şi reai balonul cu capul în plasă.
FC Zalău: Claudiu Băican – Adrian Sabău, Iulian Petrache, Alin Mutu, Victor Dulap, Kinczel Ervin (min. 54, Daniel Supuran), Raul Stanciu (min. 68, Ibrahim Jamilu), Benjamin Kuku, Vasile Pop, Cristian Tăbârţă (min. 75, Alexandru Pop) şi Andrei Ceaca. Antrenori: Călin Pop (principal) şi Cristian Oros (secund)
Unirea Jucu: Szekely Lorand – Lucian Tureu, Sergiu Pop, Silvian Tothăzan (min. 82, Radu Danciu), Vlad Mănăştureanu (min. 60, Ionuţ Pop), Raoul Moţ, Dan Văscan, Gabriel Luca, Tudor Mîndruşcă, Raul Socaci şi Darius Hîmpea. Antrenor: Constantin Olariu
Rezultatele complete din etapa a 23-a: Sănătatea Cluj – Avântul Reghin 1 – 2, Metalurgistul Cugir – Unirea Dej 2 – 0, CS Oşorhei – Gloria Progresul Bistriţa 2 – 1, Arieşul Turda – Indusctria Galda 3 – 2, FC Zalău – Unirea Jucu 1 – 1, FCM Baia Mare – CS Sânmartin 3 – 0, CS Iernut – CSM Sighetu Marmaţiei 1 – 0.
14. UnireaA Dej 23 2 5 16 13 – 43 11p

One Thought to “Nervi şi injurii în loc de fotbal”

1. […] Jucători nervoşi, care se înjură ca la uşa cortului în timpul jocului, un antrenor dezamăgit, care abia aşteaptă să plece şi un preşedinte care susţine că nu mai înţelege nimic din ce se întâmplă la echipă, aceasta au putut vedea vineri sprectatorii veniţi la partida dintre FC Zalău şi Unirea Jucu. Evoluţia echipei a lăsat de dorit şi de această dată, iar jocul dintre cele două echipe, încheiat cu scorul de 1 – 1, părea, mai degrabă, unul de nivelul Ligii a IV-a. Deşi venea după o perioadă nefastă, în care a înregistrat trei înfrângeri şi o singură victoriei, FC …read more […]