HC Zalăul, locul opt după şapte etape

Victorie fără emoţii obţinută de Handbal Club Zalău duminică seara, pe teren propriu, în faţa Universităţii Cluj, formaţie situată pe penultimul loc în Liga Naţională, fără nicio victorie după primele şapte etape. Scorul final a fost 38 – 32, după ce la pauză tabela a indicat 24 – 15.
Nici nu a început bine jocul şi Zalăul avea deja avans de patru goluri pe tabelă, 5 – 1. Raluca Kelemen a avut câteva intervenţii în prima parte, iar Zalăul s-a menţinut la patru, chiar cinci goluri. Zălăuancele au beneficiat şi de patru aruncări de la şapte metri în primele 10 minute, toate transformate de Roxana Szolosi.
Tadici a introdus totţi trei portarii pe care i-a avut la dispoziţie încă din prima repriză, dar nici unul nu s-a ridicat la nivelul aşteptat de tehnician. În schimb, atacul a mers bine în prima parte i-ar la cabine s-a intrat cu 24 – 15.
Handbalistele lui Tadici s-au văzut probabil „cu sacii în căruţă” la acest scor, iar de la vestiare nu au mai ieşit la fel de motivate, înscriind doar 14 goluri în partea secundă, în timp ce Clujul a marcat de 17 ori.
„Obiectivul pentru acest meci era să câştigăm cele trei puncte puse în joc, dar şi golaverajul contează, pentru că este un campionat echilibrat, cu multe surprize. Le-am atenţionat pe fete la pauză că trebuie să abordeze repriza a doua de la 0 – 0, dar nu au rămas la fel de concentrate. Cele noi, pe care le-am introdus spre final, nu au dat randament, iar când nu joacă sunt deranjate că nu evoluează. Cel mai tare m-a deranjat, însă, atitudinea jucătoarelor cu experienţă. Portarii au avut o evoluţie modestă, iar acest lucru se vede şi în rezultatul final. Când încasezi 32 de goluri pe teren propriu, înseamnă că nu joci acasă”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul jocului.
După şapte etape, HC Zalău ocupă locul opt, cu 11 puncte acumulate, urmând ca în etapa viitoare să evolueze pe terenul echipei CSM Slatina.
HC Zalău: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Cristina Lung – Valentina Panici (10), Roxana Szolosi (7), Claudia Constantinescu (6), Alexandra Severin (6), Dana Abed Kader (4), Raluca Irimia (2), Alexandra Severin (2), Prycop Tatiana (1), Cristiana Nica, Diana Nichitean, Andreea Mihart şi Teodora Popescu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
CS”U” Cluj: Viorica Ţăgean, Miruna Pică – Diana Lazăr (9), Mihaela Ani-Senocico (7), Martina Corkovic (5), Andra Moroianu (3), Cristina Boian (2), Abigail Vălean (1), Sonia Vasiliu (1), Miruna Pică (1), Raluca Petruş (1), Laura Popa (1), Alexandra Stoklosa (1). Antrenor: Alin Bondar
1. SCM Rm. Vâlcea 7 7 0 0 185 – 145 21p
2. CSM Bucureşti 7 6 0 1 192 – 141 18p
3. Corona Braşov 7 5 1 1 181 – 158 16p
4. Măgura Cisnădie 7 4 2 1 167 – 170 14p
5. Minaur Baia Mare 7 4 1 2 180 – 175 13p
6. SCM Craiova 7 4 0 3 186 – 165 12p
7. Gloria Bistriţa 7 4 0 3 168 – 162 12p
8. HC Zalău 7 3 2 2 185 – 175 11p
9. SCM Gloria Buzău 7 3 1 3 151 – 159 10p
10. CSM Slatina 7 2 1 4 151 – 164 7p
11. CSM Galaţi 7 2 1 4 144 – 169 7p
12. HC Dunărea Brăila 7 0 1 6 153 – 191 1p
13. CSU Cluj-Napoca 7 0 0 7 170 – 201 0p