HC Zalău, patru puncte după patru etape în Liga Florilor

HC Zalău rămâne cu patru puncte după patru etape scurse din actualul sezon al Ligii Florilor. Echipa condusă de Gheorghe Tadici a cedat cu scorul de 24 – 29 joi seara, pe terenul formaţiei SCM Râmnicu Vâlcea, după ce la pauză vâlcencele au avut avantaj de patru goluri, 15 – 11.
Formaţia zălăuană a avut un început bun de partidă, reuşind să ţină pasul cu echipa vâlceană până în minutul 15, când gruparea din Zăvoi s-a desprins la 9 – 7. Zălăuancele au condus o singură dată pe tabelă, în minutul 11, cânda tabela a rătat 5 – 6. Valentina Panici şi Alexandra Severin au fost marcatoarele începutului de partidă pentru HC Zalău, iar de la gazde, Samara Da Silva a înscris de 4 ori în poarta Zalăului. Până la pauză, vâlcencele s-au desprins la patru goluri, dar zălăuancele au ratata trei aruncări de la 7 metri, prin Alexandra Severin, Roxana Szollosi şi Claudia Constantinescu.
Echipa pregătită de Florentin Pera, unul dintre secunzii pe care i-a avut Tadici la ehipa naţională de senioare, s-a desprins la şase goluri după pauză, diferenţă înregistrată în minutele 53 (25 – 19), 55 (26 – 20) şi 57 (27 – 21).
Zalăul a mai ratat o aruncare de la şapte metri în repriza secundă, beneficiind de zece astfel de aruncări în cele 60 de minute.
După patru etape, echipa zălăuană ocupă locul zece în clasament, cu patru puncte acumulate şi un golaveraj de 92 la 98, urmând ca în etapa viitoare să primească vizita echipei de pe ultimul loc, CSM Roman, care nu a acumulat niciun punct în actualul sezon.
SCM Râmnicu Vâlcea: Petra Blazek, Yuliya Dumanska, Diana Ciucă – Samara Da Silva (8), Marta Lopez Herrero (5), Iryna Glibko (4), Alicia Fernandez Fraga (3), Maria Gavrilă (3), Alexandra Badea (2), Florentina Craiu (2), Cristina Florica (1), Natallia Vasileuskaya, Ines Khouildi, Raluca Băcăoanu şi Ana Maria Popa. Antrenori: Florentin Pera (principal) şi Mia Rădoi (secund)
HC Zalău: Paula Vişan, Raluca Kelemen – Valentina Panici (5), Alexandra Severin (5), Roxana Szollosi (5), Andrada Mihalcea (3), Dana Abed Kader (2), Claudia Constantinescu (2), Andreea Stângă (1), Bianca Berbece (1), Raluca Crap, Teodora Popescu, Alexandra Pricopi, Cristiana Nica, Andreea Mihart şi Cristina Lung. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
Rezultatele complete din etapa a IV-a: Măgura Cisnădie – SCM Craiova 25 – 22, CSM Roman – Minaur Baia Mare 26 – 27, HC Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 22 – 35, SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău 29 – 24, CSM Slatina – Gloria Bistriţa 22 – 18, ASC Corona Braşov – CSM Galaţi 31 – 21, CSU Cluj-Napoca – CSM Gloria Buzău 18 – 19.
Etapa viitoare este programată în 6 octombrie: SCM Craiova – CSU Cluj-Napoca, CSM Galaţi – HC Dunărea Brăila, HC Zalău – CSM Roman, SCM Gloria Buzău – CSM Slatina, CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie, Gloria 2018 Bistriţa – ASC Corona Braşov şi CSM Bucureşti – SCM Râmnicu Vâlcea.
14. CSM Roman 4 0 0 4 93 – 108 0p

2 Thoughts to “HC Zalău, patru puncte după patru etape în Liga Florilor”

1. Alfaman

15:11 la pauza e diferenta de 5 goluri?

Diferenta de 5 goluri la pauza 15-11 . Probleme grave cu matematica de clasele 1-4, dle Morar ……