HC Zalău, învinsă la șase goluri pe terenul campioanei

Primul meci din cadrul etapei a XI-a a Ligii Naționale de handbal feminin s-a disputat marți seara, când HC Zalău a evoluat pe terenul campioanei HCM Baia Mare. Formația condusă de Gheorghe Tadici a încercat să se apropie cât mai mult de valoarea echipei adverse, iar în unele momente a reușit faze frumoase, chiar dacă în față aveau adversare mult mai titrate. Câștigătoarea eventului din sezonul trecut părea să fii uitat repede înfrângerea la zece goluri de pe terenul formației franceze Metz Handball, jucând în partida de marți cu gândul la următorul duel din Liga Campionilor, ce va avea loc vineri, în compania celor de la HK Larvik.
Formația condusă de Costică Buceschi a intrat cu avantaj de cinci goluri la vestiare, tabela arătând 15 – 10 la pauză, iar în partea a doua, situația a devenit mai echilibrată, băimărencele câștigând repriza la un singur gol. Scorul final al meciului a fost 30 – 24 pentru băimărence, rezultat cu care HCM-ul se menține în fotoliul de lider.
Pentru HC Zalău urmează jocul de pe teren propriu cu HCM Roman, din cadrul penultimei etape, programat în 9 noiembrie.

One Thought to “HC Zalău, învinsă la șase goluri pe terenul campioanei”