HC Zalău a învins Clujul şi a bifat prima victorie în deplasare din acest sezon

Handbal Club Zalău a obţinut joi după-amiază o victorie importantă pe terenul echipei Universitatea Cluj, scor 34 – 33, la capătul unui meci în care echipa lui Tadici a revenit foarte bine pe final, după ce gazdele au condus în multe momente, chiar şi la pauză, când tabela indica 18 – 16.

Formaţia de la poalele Meseşului a preluat conducerea în minutul 55, prin Alexandra Severin, care a înscris pentru 31 – 30. Clujul a ţinut aproape şi a egalat în minutul 59 pentru 33 – 33 prin Diana Lazăr, dar Dana Abed-Kader a marcat pentru 34 – 33, iar HC Zalăul a obţinut un succes important, în ciuda faptului că a fost nevoită să  joace în inferioritate numerică în ultimul minut.

Pentru HC Zalău a fost prima victorie obţinută în deplasare în actualul sezon.

Roxana Szollosi a fost cea mai bună marcatoare a Zalăului, cu 12 reuşite, în timp ce de la gazde, Diana Puiu-Lazăr a înscris cele mai multe goluri – 10.

One Thought to “HC Zalău a învins Clujul şi a bifat prima victorie în deplasare din acest sezon”