HC Zalău a început anul cu o victorie la scor

Primul meci oficial din acest an pentru HC Zalău s-a desfășurat sâmbătă după-amiaza, formația condusă de Gheorghe Tadici evoluând pe terenul ultimei clasate, CSM Deva. Formația de la poalele Meseșului s-a impus la o diferență de 11 goluri, 26 – 15, după ce la pauză, tabela indica 10 –  4 tot în favoarea Zalăului.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul pe tabelă, în minutul 2, prin Andreea Pătuleanu, dar a fost doar un foc de paie din partea devencelor, deoarece zălăuancele au egalat imediat, apoi au întors rezultatul în favoarea lor. Ambele formații au avut câte trei eliminări în primul sfert de oră, iar Zalăul s-a desprins la 7 – 3 în minutul 18. Soarta partidei s-a tranșat practic în prima parte, diferența de șase goluri nemaiputând fi remontată de echipa din Deva.

Partea secundă a fost tot a Zalăului, scorul reprizei a doua fiind 16 – 11.

Cea mai bună marcatoare a Zalăului a fost Andreea Mihart, cu 10 goluri marcate, iar de la gazde, Malac, cu 5 reușite.

După succesul de la Deva, HC Zalău a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii Naționale, acumulând 19 puncte. În etapa viitoare, handbalistele zălăuane vor primi vizita echipei CSM Gloria Buzău.

One Thought to “HC Zalău a început anul cu o victorie la scor”

Articol scris pe genunchi ! Dă înainte cu fotbalul de Cupa Satelor ! Halal deontolog profi !