HC Zalău a debutat cu o remiză în noul sezon al Cupei EHF

Cu Gheorghe Tadici în tribună, suspendat după partida din sezonul trecut cu formaţia Kastamonu Belediyesi, Handbal Club Zalău a avut viaţă grea în faţa echipei germane, Borussia Dortmund, club ce revine în cupele europene după o pauză de 14 ani. Formaţia zălăuană a terminat la egalitate, scor 25 – 25 duelul cu nemţoaicele, disputat sâmbătă seara, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”, iar returul din faza a II-a preliminară al Cupei EHF este programat în 21 octombrie, la Dortmund.
Jocul a început cu câteva parade reuşite de portarii ambelor echipe şi cu un echilibru pe tabelă, iar la 3 – 3, Zalăul a marcat de trei ori consecutiv, ducând scorul la 6 – 3 în minutul 13. Cu portarul Clara Woltering în zi de graţie, dublă câştigătoare a Ligii Campionilor cu Buducnost Podgorica, echipa germană a revenit pe tabelă şi a ţinut aproape de Zalău până la finalul primei părţi, când fetele lui Tadici au intrat cu avantaj minim la cabine, 13 – 12. Zălăuancele au terminat repriza în atac, dar şi în superioritate numerică, însă nu au reuşit să înscrie golul cu numărul 14.
Începutul actului secund le-a aparţinut oaspetelor, care au marcat de trei ori consucutiv şi s-au desprins la 15 -13. Woltering a reuşit, din nou, câteva parade de senzaţie, fiind de departe cea mai bună jucătoare a meciului, iar în minutul 42, nemţoaicele s-au desprins pentru prima dată la patru lungimi, 21 – 17. Echipa lui Tadici a dat semne de revenire spre final, reuşind să se desprindă la două goluri, 25 – 23, dar oaspetele au profitat de erorile Zalăului făcute pe atac în ultimele minute şi au egalat la 25.
„Am avut un meci foarte greu, cu o echipă în componenţa căreai sunt jucătoare de lot naţional, câştigătoare a Ligii Campionilor, iar noi am jucat bine, în unele momente foarte bine. Am avut unele sincope, dar şi din cauza deciziilor de arbiraj. Puteam să câştigăm în final, dar am greşit în zona centrală. Fetele s-au bătut, şi-au dorit victoria, dar nu au reuşit. Sperăm ca în Germania să fie mai bine”, a declarat antrenorul secund al Zalăului, Elena Tadici.
HC Zalău: Paula Teodorescu, Raluca Kelemen – Roxana Szollosi (9), Valentina Panici (7), Andrada Mihalcea (3), Claudia Constantinescu (3), Cristiana Nica (1), Raluca Irimia (1), Dana Abed-Kader (1), Alexandra Severin, Andrada Berbece, Aura Popescu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
Borussia Dortmund: Woltering Clara, Duijndam Rinka – Van Kreij Hama (5), Mack Linda (4), Einarsdottir Hildigunnur (4), Grijseels Alina (3), Stockschlader Johanna (3), Huber Svenja (2), Bleckmann Dana (1), Fujita Asuka (1), Muller Karoline (1), Weisheitel Saskia (1), Muller Anne, Kockel Leonie, Ten Holte Yara, Vaszari Virag. Antrenori: Korn Christoph (principal), Smits Gino (secund)

2 Thoughts to “HC Zalău a debutat cu o remiză în noul sezon al Cupei EHF”