FC Zalău spune „adio” promovării în Liga a II-a

La finalul unui meci în care a evoluat aproape 80 de minute în inferioritate numerică, FC Zalău a pierdut cu scorul de 0 – 1 duelul de pe teren propriu cu Avântul Reghin, formaţie situată pe locul opt înaintea partidei de vineri. Florin Istrate, unul dintre cei mai valoroşi jucători din „11”-le Zalăului şi-a lăsat echipa în zece oameni aproape un meci întreg, după ce a comis un fault dur în minutul 12 asupra unui jucător advers, văzând direct cartonaşul roşu.
Şi maniera de arbitraj şi-a pus amprenta asupra rezultatului final, centralul arădean, Ionuţ Nicoraş, având o prestaţie lamentabilă, recunoscută la final chiar şi de către observatorul jocului.
Chiar şi în zece oameni, FC Zalău a avut şansa de a intra în avantaj la cabine, dar Ţîrlea a trimis un şut slab din interiorul careului, în minutul 32, exact în braţele portarului Husar, deşi se afla într-o poziţie foarte bună.
Jocul a fost destul de echilibrat şi în partea secundă, cu foarte puţine ocazii la cele două porţi. Zalăul a jucat totul pe cartea atacului în final, deşi se afla în inferioritate numerică, dar golul avea să vină din partea oaspeţilor.
Reghinul a marcat golul victoriei în minutul 90+3, la ultima fază de atac, prin căpitanul Traian Truţă, al căruia şut din interiorul careului a lovit bara laterală înainte să pătrundă în plasă.
„S-a simţit foarte mult eliminarea lui Istrate. Este un jucător foarte valoros, dar nu are voie să facă astfel de greşeli şi să-şi lase colegii in inferioritate numerică timp de 80 de minute. Este un eşec prin care cred că trebuie să ne luâm gândul de la promovare”, a precizat preşedintele echipei zălăuane, Ioan Morar.
În urma eşecului suferit în faţa echipei Avântul Reghin, FC Zalău iroseşte orice şansă la promovarea în Liga a II-a, rămânând la opt puncte în spatele liderului FC Hermannstadt.
FC Zalău: Claudiu Băican – Grigore Turda (min. 88, Răzvan Meleg), Paul Mateciuc, Daniel Celea, Ionuţ Ţîrlea, Cristian Bucur, Lucian Todea (min. 62, Raul Stanciu), Beniamin Boka, Florin Istrate, Sergiu Bercean şi Cristian Tăbîrţă (min. 69, Marius Hosu). Antrenori: Constantin Olariu (principal) şi Cristian Oros (secund)
Avântul Reghin: Laurenţiu Husar – Adrian Luca (min. 83, Dezsi Lorand), Roberto Hasnas, Cristian Merdariu, Traian Truţă, Ciprian Gliga, Marian Pop, Tudor Zbarcea, Adrian Murar, Alin Pădurariu (min. 64, Darius Ghirca) şi Sebastian Rus (min. 54, Feketisc Norbert). Antrenori: Enyedi Andrei (principal) şi Vilmos Stoica (secund)
Rezultatele complete: Unireaa Jucu – CS Oşorhei 4 – 0, Sănătatea Cluj – CS Iernut 1 – 0, FC Zalău – Avântul Reghin 0 – 1, Gaz Metan II Mediaş – Unirea Dej 5 – 1, Comuna Recea – Metalurgistul Cugir 1 – 1, FC Hermannstadt – Viitorul Ulmeni 2 – 0, Recolta Dorolţ – FC Bistriţa 4 – 0.
1. FC Hermannstadt 21 16 2 3 44 – 19 50p
2. Metalurgistul Cugir 20 13 3 4 46 – 18p
3. Comuna Recea 21 12 6 3 42 – 20 42p
4. FC Zalău 21 13 3 5 31 – 15 42p
5. Sănătatea Cluj 21 11 6 4 29 – 18 39p
6. Gaz Metan II Mediaş 20 11 4 5 45 – 31 37p
7. Unirea Jucu 21 11 3 7 39 – 22 36p
8. Avântul Reghin 20 9 2 9 27 – 25 29p