FC Zalău, privată de trei puncte pe teren propriu

FC Zalău – Naţional Sebiş 1 – 1 (0 – 0)

Au marcat: Cosmin Sabou (min. 68), respectiv Ştefan Blănaru (min. 79)

Cu toate că a întâlnit vineri, pe teren propriu, liderul Seriei a V-a, FC Zalău a avut o evoluţie bună în faţa arădenilor de la Naţional Sebiş. Scorul final al partidei a fost 1 – 1, dar formaţia pregătită de Vasile Jula şi Cristian Oros a fost la un pas de a da lovitura împotriva liderului. Pe finalul partidei, şi-a intrat, însă, în rol, centralul timişorean, Nicolae Botaş, care le-a acordat un penalty gratuit arădenilor.
FC Zalău a început curajos partida de vineri, creindu-şi câteva ocazii încă din primele minute. Cosmin Cosma a reluat cu capul peste poartă, centrarea trimisă, în minutul 16, de Mihai Bode, după ce, cu câteva minute înainte, Cosmin Sabou a încercat să-l surprindă pe portarul oasepţilor cu un şut din marginea careului.
Naţional Sebiş a stat la pândă, iar în minutul 38 a surprins Zalăul pe contraatac, fază la care Vlad Negrean a văzut cartonaşul roşu, după un fault asupra lui Blănaru.
În ciuda faptului că a rămas în inferioritate numerică, echipa zălăuană a continuat să pună în pericol poarta adversă, iar în minutul 67, Codruţ Ardelean a irosit o bună şansă de a înscrie. A reuşit, însă, să marcheze Cosmin Sabou, un minut mai târziu, playmaker-ul Zalăului reuşind să execute perfect o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.
Finalul de partidă i-a aparţinut centralului Nicolae Botaş. Acesta a favorizat tot mai mult echipa oaspete prin deciziile luate, iar în minutul 85, după un duel în careul arădenilor, a lăsat Zalăul în 9 jucători de câmp, eliminându-l şi pe Codruţ Ardelean. La aceeaşi fază a fost eliminat şi un jucător al formaţiei oaspete, cu toate că decizia nu i-a „încălzit” cu nimic pe zălăuani.
Lovitura de graţie din partea arbitrului timişorean a venit în minutul 78. Blănaru a scăpat singur cu portarul Cristina Man, acesta din urmă a avut o intervenţie corectă, plonjând direct la minge, dar centralul a acordat penalty în favoarea oaspeţilor. Acelaşi Blănaru a executat lovitura de pedeapsă, pe care a reuşit să o transforme.
Şi ca tacămul să fie complet, arbitrul Botaş a arătat patru minute de prelungiri, în speranţa că Sebişul va înscrie şi golul victoriei, dar zălăuanii s-au apărat bine până la final, chiar dacă au fost nevoiţi să evoluze în doar 9 jucători de câmp.
FC Zalău: Cristian Man – Vlad Lung, Cosmin Cosma, Vlad Negrean, Viorel Ionaşcu, Mihai Bode, Cosmin Sabou, Gabriel Ţiriac, Raul Stanciu, Codruţ Ardelean şi Victor Dobrescu (min. 60, Raul Silaghi). Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros
Naţional Sebiş: Paul Şaltez – Cosmin Mînecan, Mihai Moise, Alexandru Albert, Alin Coţan, Răzvan Dobricean (min. 88, Mihai Jude), Robert Beuran (min. 62, Mihai Galea), Bogdan Bazian, Dumitru Neacşu, Ştefan Blănaru şi Cristian Ţara. Antrenor: Mihai Petcuţ. Director tehnic: Ionuţ Popa

One Thought to “FC Zalău, privată de trei puncte pe teren propriu”

1. cetatean

Daca aveau valoare,nu stateau la vrerea arbitrului care cu un penalty probabil gratuity le-a suflat de sub nas victoria.