Au învins, dar n-au convins

Ultimul meci pe teren propriu din actualul sezon pentru FC Zalău s-a încheiat cu victoria la limită a „alb-albaștrilor”, care au învins cu scorul de 2 – 1 Arieșul Turda. Evoluția formației de la poalele Meseșului a fost, însă, și de această dată destul de modestă, în special în partea secundă.
Scorul l-au deschis oaspeții, în minutul zece, prin Tudor Săuca, care a reluat balonul cu capul în plasă, după un corner bine executat de zălăuanul Cosmin Sabou. Avantajul Arieșului a durat cinci minute, FC Zalău restabilind egalitatea după un sfert de oră, prin Bogdan Roghină, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Cu aproximativ zece minute înainte de finalul primei părți, zălăuanii au trecut în avantaj, nigerianul Kuku trecându-și numele pe lista marcatorilor.
FC Zalău s-a mulțumit parcă cu avantajul minim de pe tabelă, iar în partea a doua nu și-a trecut în cont nicio ocazie periculoasă. În schimb, Turda a avut de câteva ori șansa egalării prin zălăuanul Cosmin Sabou. Șutul acestuia din lovitură liberă a lovit bara transversală în minutul 70, iar cu două minute înainte de final, același Sabou a trimis milimetric pe lângă poartă de la aproximtiv 25 de metri.
În utlima etapă, FC Zalău se va deplasa la Dej pentru duelul cu formația locală, Unirea.
FC Zalău: Cristian Man – Adrian Sabău, Alin Mutu (min. 60, Daniel Supuran), Iulian Petrache, Vlad Tohat, Kinczel Ervin, Raul Stanciu, Ibrahim Jamilu, Bogdan Roghină (min. 81, Cristian Tăbârță), Vasile Pop, Benjamin Kuku. Antrenori: Călin Pop (principal) și Cristian Oros (secund)
Arieșul Turda: Simion Țicrea, Marius Ionescu, Florin Cordoș, Radu Tarcea, Gabriel Țiriac, Cosmin Sabou, Tudor Săuca, Valeriu Matiș, Dumitru Ene, Denis Șașa și Adrian David (min. 84, Alexandru Șoanca). Antrenor: Cosmin Tilincă
Rezultatele complete: Avântul Reghin – Unirea Dej 2 – 1, Sănătatea Cluj – Gloria Progresul Bistrița 1 – 0, Metalurgistul Cugir – CS Sânmartin 4 – 0, CS Oșorhei – CSM Sighetu Marmației 1 – 0, FC Zalău – Arieșul Turda 2 – 1, FCM Baia Mare – Industria Galda 3 – 0, CS Iernut – Unirea Jucu 1 – 3.
14. Unirea Dej 25 2 5 18 17 – 50 11p

5 Thoughts to “Au învins, dar n-au convins”

1. Claudiu

Cum se fac lucrurile bine! Daca faceti lucrurile potrivite, in modul potrivit, veti obtine rezultatele dorite. (Brian Tracy: ”Succesul in viata”). Cautam urgent colaboratori part-time care vor sa castige bani in timpul liber, intr-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteti mesajul PROIECT la adresa de email doarsimplu@gmail.com

2. maya

Viitorul vostru depinde, în mare măsură, de ceea ce învăţaţi şi experimentaţi, începând din acest moment. Asta scrie celebrul Brian Tracy în cartea ”Succesul în viață”. Căutăm urgent colaboratori part-time care vor să câștige bani în timpul liber, într-un proiect unic la nivel mondial. Oferim contract de comision. Pentru mai multe detalii, trimiteți mesajul PROIECT la adresa de email genescu80@yahoo.com

3. CU Morar Nelutu…. presedinte , e prea mult . Se proicepe la sport cum se pricepe pisica la calendar … Si credeti-ne NICI macar atat ! ALO !!! Primaria si CJS se aude . Ori sunteti partasi la tarasenie ?

4. RUPTURA , daca poate fi numita astfel dintre jucatori si antrenori invocata de marele specialist in …placute de frana , a fost provocata exact de acest semianalfabet asa zis presedinte Moraru , prin declaratiile lui iresponsabile din care antrenorii si jucatori ce sa inteleaga ? Normal acestia trebuiau sa faca front comun si sa-i dea cateva picioare in fund cand apare prin preajma lor si in vestiar ! RUSINE MORAR parvenitule de ocazie , in sport !

5. Masuri organizatorice urgente,pt un marcheting autentic sportiv si nu dupa urechea unuia care-i place sportul dar pe langa subiect ,asa cum este asa zisul presedinte Morar N. Antrenorul si 12-14 jucatori,trebuie sa ramana,cu un ROAF clar pe care sa-l respecte toata lumea de la presedinte pana la ultimul angajat din club..